Z bratislavskýho sídliště až do první ligy

Majk Spirit je muž mnoha tváří: kdysi nadějnej fotbalista, teď ikona slovenskýho rapu s vysokoškolským diplomem. Příběh jak z Hollywoodu.

Délka článku: 3 min
Interview

Když se Majka Spirita hned zkraje zeptáte na to, kdo je to Majk Spirit , objeví se na jeho tváři zamyšlenej výraz. Jak by v krátkosti představil sám sebe? Chvíli s odpovědí váha. Ne proto, že by to snad nevěděl; spíš hledá ty správný, dokonalý slova. Stejně jako to dělá celej život.

Na odpověď na otázku "Kdo je Majk Spirit?" chvíli čekáme

Civilním jménem Michal Dušička se narodil v roce 1984 v Bratislavě a vyrůstal v Petržalce . Tohle obrovský, depresivní sídliště hrálo v jeho životě mimořádně důležitou roli. Právě tady, na dnes už neexistující základní škole na adrese Halova 16, poznal kamarády, se kterýma založil dnes už legendární rapovou kapelu. To kdybyste nevěděli, kde se jméno H16 vlastně vzalo.

Fotbalové hřiště v Petržalce u základní školy na Halové 16.

Takhle vypadal začátek jeho cesty: mezi šedejma panelákama, v místě, který dodnes považuje za svůj domov. Tady odstartoval svoji cestu. Každej návrat pro něj představuje výjimečnej zážitek.

Vždy cky je v tom trocha nostalgie. Živo se mi vynárajú  spomienky na tie úplné  začiatky, na formovanie H16, doby, kedy sme s partou kamarátov  začal i písať prvé texty. Pripomína mi to ten hlad po seberealizácii , po úspechu, ktorý  som v tej  dobe mal.

Majk Spirit si splnil svůj sen

"Príde mi neuveriteľné, čo všetko sa od tej doby vlastne stalo. Keď sa tam dnes prechádzam, tak na jednej strane cítim takú zvláštnu pokoru. Tu niekde to celé začalo, medzi panelákmi, na školskom dvore... a došlo to až na plné štadióny. Zároveň mi toto miesto pripomína, že sny sa naozaj môžu splniť. Chodil som ako malý po sídlisku a snil o veciach, ktoré sa nakoniec stali realitou."

Snem Majka Spirita bylo stát se fotbalovým brankářem

Rap ale nebyl vždycky Majkovou první volbou. V dětství měl ještě jinej sen: stát se slavným fotbalovým brankářem . Až postupem času se to začalo měnit, a to z poměrně jasnejch důvodů.


"V období medzi desiatimi a sedemnástimi rokmi pre mňa neexistovalo nič iné než futbal. Už vtedy som bol dosť ambiciózny. Hrali sme s chalanmi na sídlisku, já som ale sníval o najvyšších metách . Potom som ale zistil, ako to vo futbalovom prostredí u nás funguje. Videl som, ako na vplivných pozíciach sedia vyslúžilí hráči a o presadení rozhodujú konexie, nie schopnosti. A nie je to problém iba futbalu, ale slovenského športu všeobecne. To ma definitívne odradilo."

Životní rozhodnutí bylo jasné - fotbal to ale nebyl

Majk je hluboko uvnitř pořád ten obyčejnej kluk ze sídláku, kterýho zajímaly typický věci – fotbal a rap. Z týhle mozaiky ale trochu vyčnívá jeho akademická kariéra. Vystudoval totiž management a podnikání na City University v Bratislavě a může se pyšnit mezinárodním titulem MBA. I když to nedělá.

"Aj s prestávkami na hudbu som škole venoval sedem rokov. Je to dôležitá súčasť mojej osobnosti. Dala mi tú správnu disciplínu, naviac som študoval v angličtine, čo mi teraz pomáha s textami a môžem do budúcna cieliť aj na medzinárodné publikum. Naučil som sa mnoho vecí o filozofii, psychológii, biznise. Dosť ma to obohatilo.

Majk nám vypráví svůj příběh po svý ose

"V tej dobe som najviac rap vnímal stále skôr ako hobby, výplň voľného času. Bral som to tak ja, brali to tak moji rodičia. Škola bola na prvom mieste až do roku 2010. Potom som sa rozhodoval, čo s tým titulom ďalej - buď ísť robiť manažéra do nejakej firmy, alebo sa začať venovať rapu na plný úväzok. To bol môj bod zlomu. A ja som sa rozhodol jasne.."

Majk Spirit neochvějně věří tomu, že si v životě vybral správně. Následuje cestu, po který chtěl vždycky jít. Jeho filozofie je obsažená v jediný krátký větě, kterou během rozhovoru zopakoval hned několikrát: 'Only sky is the limit.'

Autor: Dominik Čech
Foto: Jiří Faix

Mike Spirit

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>