Vladimír Strejček: Jsme řemeslníci, ne umělci

Vladimír Strejček je tátou současné ilustrátorské scény. Založil arteliér DRAWetc. a značku Urban Legend, pořádá akce Raw Art Wrestling a jako kreslíř objíždí s Excelentem i letní festivaly. V jádru je to ale pořád normální kluk, kterej si prostě jenom rád čmárá.

Délka článku: 3 min
Interview

Příběh arteliéru DRAWetc začal před čtrnácti lety klasicky – v hospodě. Vladimír Strejček jako každej mladej umělec chodil s kámošema na pivo, hecovali se, kreslili různý blbosti. Pak si řekl, že by možná nebylo špatný zkusit to i digitálně. Na konci týhle cesty je Raw Art Wrestling neboli RAW, bitva o nejlepšího ilustrátora se štětcem nebo tabletem v ruce.

_DS06278-original

Seběhlo se to poměrně rychle. Vladimír je totiž muž činu: jakmile dostal nápad, odešel z reklamky a založil první ilustrátorský studio, nejdřív se záměřením na komerční zakázky. Pak se jeho portfolio začalo rozrůstat o počítačovou ilustraci, 3D... až nakonec vznikl koncept RAW.

"RAW má podobnej princip jako Secret Wars, ti nás dokonce oslovili jako ilustrátory, protože máme kontakty. Jenže to už je frančíza s jasně stanovenýma pravidlama. A to se mi nelíbilo. Každej nedělá jenom analogový kreslení, někdo chce zkoušet i digitál a to je super. Takže jsem se rozhodl udělat to po svým. Plus byla otázka času, kdo to udělá jako první, a já nechtěl, aby mě někdo předběhl."

_DS06265-original

První RAW akce pořádala Vladimírova parta v pražským hotelu Fusion, brzo ale začalo být jasný, že se něco musí změnit. Bylo v tom málo adrenalinu, málo nepředvídatelnosti. Až přesun do undergroundových pop-up prostorů jako VýLetná nebo Cargo Gallery celej koncept zase oživil. Najednou začala chodit jiná sorta lidí a RAW dostal trochu špinavější, živelnější patinu. Utvořil se stálej tým ilustrátorů, produkční jednotka v čele s Haninou Větrovcovou, a show mohla začít.

"Patnáct let zpátky se tu neřešily otázky autorství, licence, pracovních postupů, agentury nevěděly, komu mají dávat práci. A my jsme tu cestu prošlapali. Nemám žádnej vzor, vždycky jsem se spolíhal sám na sebe. To se nezměnilo dodnes. Byli jsme první uměleckej kolektiv tohohle střihu, prorazili jsme cestu pro ostatní."

Úřadujícím vítězem RAW sezony je Longiy, mladej kluk, kterej nám začátkem roku ukazoval, jak probíhá jeho obyčejný ráno. Právě Longiy patří k nejvýraznějším talentům Vladimírova kolektivu, rozhodně ale není sám. O tom, co všechno RAWáci umí, jsme se ostatně přesvědčili jak na menších akcích, tak i na Grand Prix Beroun, Excelent Mystic Sk8 Cupu nebo Colours of Ostrava

_DS06284-original

Vladimírovi se podařilo prošlapat cestičku novým talentům, kteří by se jinak neměli kde vyblbnout. Arteliér DRAWetc. dává šanci ilustrátorům, storyboardistům, ale i komiksovým kreslířům nebo animátorům. Prostě každýmu, kdo má co do činění s vizuálním uměním – ať už v analogový nebo digitální formě. I když Vladimír sám tohle slovo nemá rád.

"Umělci? Nejsme žádní umělci. Nazval bych nás řemeslníky. Umění by mělo mít nějakej přesah, přidanou hodnotu, koncept. Umění je přístup k věci. A do toho my absolutně nepasujeme. Nevnímám nás jako výtvarníky nebo designéry. Děláme zkrátka řemeslnou show."

_DS06298-original

"Skvělou satisfakcí je, když na tebe a tvý kámoše kouká 300 lidí a ty víš, že tam jsou všichni vlastně díky tobě. Plus, samozřejmě, potkáváš spoustu zajímavejch lidí. Seděl jsem třeba na pivu s Lee Bofkinem, hrozně zajímavým streetartovým producentem z Anglie. Odhrnul si ret a na jeho vnitřní straně měl vytetovaný slovo Ubuntu. Vysvětlil mi, že je to kmen, kterej vyznává tezi, že čím silnější činíš lidi okolo sebe, tím silnější budeš ty sám. Pořád mi to rezonuje v hlavě."

RAW bitvy se po festivalový sezoně pustí do dalšího ročníku, tentokrát ale s jednou velkou změnou. Zatímco v minulých letech se porota měnila kolo od kola, letos zasedne stálej pětičlennej výběr, složenej ze skutečných autorit. 

"V porotě RAW bude Marek Linhart jako zástupce světa reklamy, zmiňovanej Lee Bofkin,Michal Suchánek (autor komiksu na motivy Ondřeje Neffa), Vladimir 518 a já. Poprvý taky vybírají svýho zástupce i fanoušci na Facebooku. Po prázdninách bude show mnohem intenzivnější."

_DS06276-original 

Chystaných změn je ale víc. Právě teď probíhá druhý kvalifikační kolo, do kterýho se může zapojit úplně kdokoliv – dvacítku nejlepších čeká semifinále, digitální i analogový. Jeho uzávěrka je už osmýho srpna. Stačí si nastudovat téma a zkusit štěstí. Vzhledem k tomu, že tohle studio taky rozjíždí první ilustrátorskej podcast a pracuje na Cenách české ilustrace, se každopádně vyplatí minimálně zkontrolovat jeho stránky nebofacebook. A co vzkazuje nové generaci talentů sám Vladimír?

"Chceš taky kreslit? Super, jdi do toho, ale mám pro tebe jednu zásadní radu – makej. V týhle zemi nikdo nechce pracovat. Každej den tady mám nějakýho týpka, kterej nakreslil čtyři kresby za uplynulej rok a chce po mě rady a doporučení. Říkám jim, že jestli nenajedou do módu, ve kterým budou prostě kreslit pořád, tak ať s tím vůbec neztrácej čas. S takovou totiž skončí někde jako barmani, a ne jako ilustrátoři."

_DS06292-original

Text: Pavla Gabrhelíková
Foto: 
Jiří Faix 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>