Virtuální a skutečná realita Alžběty Trojanové

Jako malá si chtěla hrát na Xenu. Teď je z ní nejvýraznější osobnost české hráčské scény. Seznamte se: Alžběta Trojanová, královna videoher, která svůj osud poznala kdysi dávno v garáži.

Délka článku: 3 min
Interview

Její byt vypadá jako scéna z filmu o nerdech. Knihovna nacpaná Neilem Gaimanem, Tolkienem, komiksy a knížkama o Zaklínačovi. Vedle kuchyňské linky leží rozpracovaná cosplay maska; je to brnění. Webkamera nad televizí, určená pro natáčení Let's Play videí, je podepřená štosy her pro Xbox a Playstation. Tady je Alžběta Trojanová doma. Tohle je její story mode.

Alžběta u ní doma po policí s hrami a fantasy knihami

Její životní vášeň přitom nezačínala za obrazovkou počítače, ale venku na chalupě. Protože některý levely prostě přeskočit nemůžeš.

"Řekla bych, že jsem měla celkem normální dětství. Dost času jsem trávila sama, i když jsem samozřejmě nějaký kamarády měla. Myslím, že jsem byla jako dítě na svůj věk dost infantilní. Pamatuju si, že jsem si s kamarádkou Jaruškou chtěla na chalupě hrát na Xenu a Gabrielu a ona mi už tehdy říkala, že jsem trapná, že na to už jsme přece velký."

"Před maturitou jsem pak začala jezdit na LARPy, což je vlastně klackování s dřevěnýma mečema. Nicméně ta chuť pořád si hrát mi zůstala doteď. I když teď se to projevuje jinak. Někomu to třeba může připadat dětinský, ale já jsem úplně spokojená."

Alžběta nám vypráví její dětské začátky s hrami

Alžběta je součástí generace, která jako vůbec první vyrůstala ve světě propojeným skrz počítačový kabely. Že se dnes často řeší, kolik času děti stráví hraním her, na netu nebo u televize? Ona sama nedělala nic jinýho. Dokonce i její bod zlomu – moment, kterej rozhodl o jejím dalším směřování – se odehrál v online prostředí. Což tehdy byla docela novinka.

"Nebyla to jedna událost, spíš celej řetězec. Kdysi v době, kdy byl internet v Česku ještě vzácnost, jsem trávila dost času na xchatu v místnosti Roklinka, kde se scházeli fanoušci Tolkiena. Tak jsem objevila jak Pána prstenů, tak fantasy obecně. Pohádky, který se ale zabývaj dospělýma tématama. Úplně to změnilo můj svět. "

Přečti si taky Masky lepší než photoshop

"Když jsem chtěla na svůj první fanouškovskej sraz, rodiče mě bez problémů pustili. Probíhalo to u nějakýho chlápka v garáži. Tam jsem objevila skvělou komunitu nových kamarádů, díky kterým jsem se seznámila zase s dalšíma, a pak už to jelo. Krátce poté už jsem měla první práci v časopisu Gamestar."

Z Gamestaru se Alžběta dostala snad do všech herních časopisů v ČR. K tomu navíc ještě stíhala chvíli studovat na literární akademii, odkud pokračovala na marketing a PR na Karlovce. Univerzitní auly ale brzo vyměnila za gamepad. Na plnej úvazek. Stala se totiž tváří herního pořadu Re-play na Primě Cool, který ji vytáhl do absolutního centra pozornosti celé české scény.

Alžběta nás vzala do studia, kde se natáčí pořad Re-Play

"Prima Cool si tehdy dala podmínku, že nová moderátorka může být nezkušená, ale musí se vyznat ve hrách. Já měla s moderováním nulové zkušenosti, ale v té době jsem o hrách psala už sedm nebo osm let. Právě jeden kolega z časopisu mě na tu pozici doporučil. Za Re-play jsem hrozně ráda. Myslím, že máme docela úspěch i proto, že se celej pořad snažíme posouvat pořád dál. Stojí za náma poměrně silná hráčská komunita. Děláme to tak, abychom se za obsah nikdy nemuseli stydět."

Alžběta Trojanová ve studiu Re-Play

V roce 2016 je jasný, že počítačový hry už dávno nejsou jenom výsadou dětí, zastydlejch puberťáků a týpků, co žijou doma u mámy ve sklepě. Tenhle stereotyp už máme (díkybohu) za sebou. Zčásti i díky Alžbětě, která svým příkladem ukazuje, že to jde. Že hravost a nadšení z představivosti jsou cenný věci. Že bez ochoty jít po svý ose nic pořádnýho nevznikne.

Samozřejmě ale nesmíš používat cheaty.

text : Dominik Čech
foto: Jiří Faix 

Mike Spirit

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>