Tomáš Vintr: Grand Prix Beroun má punc kvality

Náš nejoblíbenější skejťák bude 24. a 25. června doma. Výjimečně. Většinou se nám sice hlásí třeba z Jihoafrické republiky nebo Číny, teď zrovna ale vrcholí přípravy na Grand Prix Beroun. Akci, kterou sám založil a dostal na světovou mapu.

Délka článku: 3 min
Interview

Berounský závody jsou Tomášovým dítětem. Tady je doma, tady se učil poprvý jezdit, tady získával ostruhy a vypracovával se po svý ose mezi elitu. Než ale proměnil místní skatepark ve světoznámou destinaci, trvalo to hodně dlouho. Bavit se o začátcích GP znamená vrátit se zpátky v čase, do dětství skateboardingu v Čechách, kdy po republice začínaly vyrůstat první parky. Nebylo to nic jednoduchýho.

"Dlouhý roky byla v Berouně parta kluků, která se chtěla zasloužit o skatepark. Vedení města tomu nebylo příliš nakloněný, jejich politikou bylo, že skejťáci jsou vandráci. Takže ticho po pěšině. Až jednoho krásnýho dne, asi v roce 2010, mi zavolal tehdejší starosta, že chtějí postavit sportoviště. A protože neměli slavnýho rodáka, o kterýho by se mohli opřít, vybrali si mě."

Tomáš Vintr nám vypráví jak Grand prix Beroun začínal

"Skateboarding byl tehdy jakože moderní věc, takže to dávalo smysl. A musím říct, že se to povedlo. Jednu dobu jsme měli nejlepší skatepark v republice a já si řekl, že tam budu každej rok pořádat závody. Aby se ve městě něco dělo. Poslední dobou je ale park i samotná Grand Prix zase trochu na okraji zájmu, což je podle mě celkem ostuda. Ty závody mají nejenom tuzemský, ale i světový renomé."

Grand Prix závod v roce 2012

I přes podporu města byly první ročníky trochu punk, ale to ke scéně tak nějak patří. Důležitý pro Tomáše bylo udělat něco pro lidi, vrátit komunitě to, co mu dala. Rozhodnutí vzít iniciativu do vlastních rukou tak neodkládal a postupně zapojoval do pořádání Grand Prix svý rostoucí know-how.

"Viděl jsem, jak fungují závody v Americe, nebo v západních zemích obecně. Co tam pro jezdce dělají, jak se o ně starají. O sponzoringu jsem zase věděl z vlastní zkušenosti. Takže jsem okoukával a snažil se aplikovat nějaký vyšší standardy."

"Pro mě jsou ale nejdůležitější dvě věci – to, že sem přijedou kluci z celýho světa, podpoří to a líbí se jim to, a to, že to pořád ještě baví lidi. To jsou ty věci, který nás ženou dál. Po každým ročníku jsme vyšťavení a říkáme si, že už na to příště kašleme, ta euforie z povedený akce to ale rychle přebíjí."

Na Grand Prix Beroun jezdí každý rok jezdci z celýho světa

Berounský závody jsou v tuhle chvíli už zavedeným pojmem, takže původní punkový nadšení vystřídala starost o to, aby vše probíhalo podle plánu. A Tomáš přiznává, že ho občas přepadá nostalgie.

"Poslední dobou mi hrozně chybí starý časy, kdy se nemuselo řešit promo, sociální sítě, brandy a tyhle věci. Prostě jsi jenom jezdil. Všechno bylo jednodušší, příjemnější, kamarádštější. Jak ale říkám, jsme ohromně hrdí na to, co jsme tady dokázali vybudovat. Nedělám to pro prachy, ale z přesvědčení."

Tomáš skatuje pro radost

Veškerý organizační starosti, stres a shon se ale Tomášovi a jeho partě nakonec vyplatily. Letos oslaví Grand Prix Beroun svůj už sedmej ročník a i díky eXcelentu se jí daří získávat stále větší pozornost. Loni byla dokonce  slavnostně zařazena do Světového poháru, což je ve skejťáckým světě nejvyšší možná pochvala. Závodům to dodalo punc kvality, kterej přitáhl ještě víc zájemců.

"Je to podobný jako v boxu, kde máš různý asociace a u každý z nich můžeš vyhrávat tituly. Skutečně uznávaná je ale jenom jedna. World Cup Skateboarding (WCS) je organizace, kterou založili manželé Bostickovi před více než pětadvaceti lety. To znamená, že je na scéně nejstarší a nejoriginálnější. Má nejvyšší váhu. Grand Prix Beroun tak patří mezi nejlepší závody na světě a letos to bude vidět!"

Text: Dominik Čech
Foto: Jiří Faix + archiv TV 

Alzbeta

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>