Martin Hložek: Muž, který žije pivem

Martin Hložek je eXcelentní sládek. Přišel na způsob, jak pozměnit tradici. Je to vlastně takovej pivní rebel.

Délka článku: 2 min
Interview

Na  Martinu Hložkovi  je to vyloženě vidět. Když ho vidíte a mluvíte s ním, dojde vám, že takhle vypadá opravdu šťastnej člověk. Člověk, kterej miluje to, co dělá. A lidi ho na oplátku milují za to, co dělá pro ně. I když třeba neznají jeho tvář.

“Každej má svůj sen . Je to taková vize budoucnosti , do které se chcete dostat. Ta cesta bývá dlouhá a ne každýmu se to povede. Důležitý je ale vědět, kudy se chcete vydat . Co je váš cíl.

Martin Hložek v jeho bývalé kanceláři, kde se "zrodil" Excelent

U pivovarnictví platí, že je třeba začít od píky , naučit se všechny postupy, znát všechny suroviny a dělat to tak dlouho, až přesvědčíte nejenom sami sebe, že to umíte, ale co je nejdůležitější – všechny ostatní. Pokud se vám tohle všechno podaří, a máte i kousek štěstí, tak by to snad mohl o dopadnout dobře.

Martin Hložek ve sladovně

Martin Hložek začal pracovat v plzeňském pivovaru v roce 1987. To mu bylo teprve devatenáct. Když mluví o svých začátcích, probudí se v něm skoro až dětská radost.

Jaký bylo nastoupit v devatenácti do velkýho pivovaru? No, skvělý! Do té doby se o tom všem učíte jenom ve škole. A najednou tam doopravdy jste a vidíte tu spoustu zajímavých věcí. Všechny ty suroviny, nablýskaný kotle, cítíte, jak celý to místo úžasně voní… a pak si k tomu všemu navíc ve sklepě ještě ochutnáte. Zkuste to sami , ale varuju vás: J e to nakažlivý!

sládek Martin Hložek točí nefiltrovaný Excelent

Mezi starými mistry se náš sládek pomalu učil řemeslu. Než ale získal dostatek zkušeností a rozhodl se vydat po svý ose, zažil i několik průšvihů . Protože každý řemeslo má i svoji odvrácenou stranu.

Stalo se to, myslím, hned během prvního týdne v pivovaru. Někde teklo pivo a já se snažil utáhnout kohout, kterej se ale místo toho utrhl. A protože to byla zrovna velká trubka, tak mě ten proud piva doslova vzal ze štaflí a já jsem spadl na podlahu. Ležím na zemi, kolem spousta piva, pěna pomalu až u kolen. Dostal jsem za to tehdy slušnej pohlavek.

Martin nám vypráví vtipné příhody z pivovaru

Martin Hložek zdůrazňuje, že výroba piva je vždy kolektivní práce, za kterou stojí spousta lidí. On sám není typem člověka, který by si přisvojoval zásluhy druhých. Právě eXcelent je pro něj to, na čem záleží. Důležitější jsou už jenom ti, kteří ho pijí.

Co vy jako zákazník od piva chcete? Chcete skvělý pivo za dobrou cenu, chcete špičkovou kvalitu , chcete jednoduše, abyste s ním byli spokojení, a to ať už si ho dáte doma, nebo nejlíp správně načepovaný ve vašem oblíbeným podniku. Chcete jednoduše, aby pivo splnilo všechna vaše očekávání. Chcete si ho dát znovu a chcete, aby chutnalo stejně dobře. Já mám  stejnej cíl. A proto jsem vytvořil eXcelent.

Autor:  Dominik Čech
Foto:  Jiří Faix 

 

Sladek

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>