Martin Feix (Girls Without Clothes): Rok 2017 bude přelomovej

Tři roky zpátky měl Martin Feix nápad rozjet svoji vlastní značku oblečení. Teď jsou Girls Without Clothes na pražské fashion scéně zajetým jménem – a to i přesto, že Martin je z Ostravy a ze začátku byl na všechno úplně sám.

Délka článku: 5 min
Interview

Když Martin prezentoval svůj projekt na našem únorovým Po svý ose kempu, popsal svoje začátky jednoduše: 'Bavilo mě fotit hezký holky, ale pak jsem si řekl, že by to chtělo posunout někam dál'. Povedlo se. Zakladatel Girls Without Clothes je jedním ze tří vítězů, s jejichž tvorbou se v příštích měsících budeme potkávat na každým kroku.

"Jsem v první řadě fotograf, už jedenáct let. To je to, co mi jde nejvíc. V určitým bodě mě ale přestalo bavit nafotit polonahé slečny, švihnout to na net, dostat sto lajků a konec. Proto Girls Without Clothes. Jinak z tohohle období moc nezůstalo."

martin feix girls without clothes excelent

V současnosti funguje GWC jako e-shop, kde si můžeš koupit designový trička, mikiny, bundy, spodní prádlo nebo čepice. Důležitá je hlavně kvalita zpracování. Martin se pořád drží vizuálního minimalismu, už má ale třeba externího grafika, kterej jeho návrhy realizuje. Dřív to fungovalo tak, že udělal fotku, otisknul ji na triko a to pak znovu vyfotil. Fotky byly důležitější než samotnej produkt.

"Pak mě začala zajímat i technologická stránka výroby oblečení. Nechal jsem si vypracovat logo, který se mi líbilo, a tak vlastně vznikla celá značka. Ze začátku jsem jel na minimální náklady, spal u kámoše na gauči, trika jsem měl naskládaný v krabici na skříni a chodil je rozesílat na poštu. Tenhle přístup si částečně držím pořád, teď ale už víc přemýšlím třeba nad vymýšlením střihů, pronajal jsem si prostory a začal regulérně podnikat."

martin feix girls without clothes excelent

Martin vzal poprvé do ruky foťák v šestnácti a první tři týdny strávil tím, že si fotil kytičky a západy slunce, aby zjistil, co a jak. První ateliér si postavil ze dvou čtvrtek, položil na něj šišku a nasvítil ho stolní lampičkou.

K artovým snímkům polonahých holek se propracoval poměrně rychle, snažil se ale dávat pozor na to, aby nevyzněly samoúčelně; toho se drží dodnes, modelky si vybírá sám a dostat se do hledáčku jeho objektivu není úplně jednoduchý.

"Mám nějakou vlastní představu, nastavenou laťku, pod kterou nechodím. Proto bohužel musím spoustu slečen odmítnout. Což je občas docela těžký, protože nechci, aby to vyznělo stylem 'Sorry, ale nejsi dost hezká.' Je to spíš o osobních preferencích. Jsem fotograf a dobře si uvědomuju, že moje práce je dělat snímky, za kterýma si budu stát. Doufám, že to takhle berou i ostatní."

Přečti si taky Na motivační rady není nikdo zvědavej, řekli jsme si, a napsali článek plnej motivačních rad

Nejsnadnějším způsobem, jak přicházet na nový modelky, je Instagram. Tam ale těžko odhadneš, co je to za člověka, navíc lidi jsou schopní strávit úpravou fotky na sociální sítě půl dne a Martin chce mít svoje snímky co nejpřirozenější. Ideální je podle něj stav, kdy je za každou fotkou vlastní příběh.

"Když oslovíš člověka na ulici, hned cítíš, jaký má charisma. To je ohromně důležitý – nejde jenom o hezký tělo, na fotkách se odráží i charakter. Sehnat modelky na focení není žádná alchymie. Přijdeš za ní, podáš jí vizitku, řekneš, co děláš, že bys s ní chtěl pracovat a jestli by měla zájem, ať se ozve. Trvá to patnáct vteřin, žádný přemlouvání. Buď ji to baví a ozve se sama, nebo ne. Teď už mám nějaký portfolio, takže je to lehčí než dřív."

martin feix girls without clothes excelent

"Naopak profesionální modelky mě nebaví. To můžu rovnou nastavit foťák, aby cvaknul automaticky každých pět vteřin, a jít na pivo. Profi modelky zvládnou zbytek samy, mají naučený pózy, ví, jak 'se to dělá'. Nejlepší jsou holky, který stojí před objektivem poprvé. Baví mě celej ten proces, během kterýho toho člověka poznáváš, hledáš jeho komfortní zónu, je to vlastně společná práce. Proto rád oslovuju slečny v metru, na party, na ulici. Kdybych si prostě vybral tvář z katalogu a dal jí peníze, je to jen prázdnej business."

martin feix girls without clothes excelent

Když se tvůj prvotní nápad začne přetvářet v regulérní práci, ze který potřebuješ zaplatit nájem a jídlo, je to vždycky tak trochu riziko. Pro Martina se focení pro zábavu minulej rok změnilo v nekonečný vysedávání u excelových tabulek. Klasickej problém situace, kdy je člověk na všechno sám: sice se nemusí s nikým dohadovat, ale taky mu nikdo s ničím nepomůže. To by se letos mělo změnit.

"Známí mi říkali: 'Nevadí, že ti to zatím nevydělává, hlavně že děláš věci, co tě baví!' Jenže realita byla taková, že tržby jsem sice měl v pohodě, ale pokryly jenom provozní náklady. A to se moc dlouho vydržet nedá. Ze začátku děláš chyby, každej je dělá... a ty chyby stojí prachy. Já už se ale chci posunout dál. Girls Without Clothes prezentuju jako lifestyle brand. Ale jakej to je lifestyle, když sedíš dvanáct hodin denně u compu?!"

Přečti si taky Snídaně v berlínský base a kérky na zadku: I to je porno

"Vem si třeba bundy: musí se navrhnout, sehnat materiál, otestovat ho, udělat vzory na různý velikosti, všechno nafotit a hodit na e-shop. A tohle všechno musíš udělat, ať už máš na konci bund deset nebo sto. Některý produkty děláme vyloženě proto, aby zvedaly úroveň GWC. Vybudovat funkční značku trvá dlouho, není to lehký a levný už vůbec ne. Ale jde to. Rok 2017 bude přelomovej."

martin feix girls without clothes excelent

Martinova vize pro následující měsíce, se kterou uspěl v našem Po svý ose kempu, je už mnohem jasnější. Cílem je zlepšit efektivitu, aby se neplýtvalo časem ani penězma. Potom nabrat nový lidi, připravit další kolekce a možná se vydat i do zahraničí.

"Důležitej je příběh. Nemůžu cenama konkurovat velkým řetězcům, takže musím hledat jiný cesty. Máme novou brigádnici, která se postará o běžnej chod značky, takže můžu po třech a půl letech zase sbalit foťák a notebook, jezdit po světě a vytvářet obsah pro novej blog. A na tom se dá pracovat kdekoliv, klidně ve vlaku nebo na letišti."

"Funkční blog podle mě nevytvoříš tak, že sedíš doma na zadku a říkáš si: 'Hmm, už jsem dva týdny nic nenapsal, markeťák mi dal deadline, tak něco napíšu a mám to z krku.' Potřebuješ inspiraci. Jak může lidi bavit číst něco, co autora nebavilo psát?"

martin feix girls without clothes excelent

Cestování po světě není v Martinově případě nějakej náhodnej rozmar; mottem Girls Without Clothes je věta 'Žijeme ve městech, v srdcích máme hory a oceán'. Když byl Martin na podzim v Gruzii a Arménii, uspořádal po návratu sérii přednášek s kamarádama, což by rád udělal i tentokrát. Témata? Cestování, budování identity na sociálních sítích, ale i doporučení pro ty, kteří chtějí začít dělat něco podobnýho. Ironií je, že ačkoliv GWC je značka postavená vyloženě na digitální komunikaci, jejího zakladatele to pořád táhne zpátky k analogu.

"Zní to asi divně, ale digitální svět a sociální sítě mě děsí. Analog je v tomhle vítanej krok zpátky. Mám kamarády, kteří mi říkají: ‘Známe tě deset let a nikdy jsem tě neviděli s foťákem v ruce.‘ Přesně! Nebaví mě s sebou tahat digitál, protože to je nuda. Technicky dokonalá nuda."

"Za dvě hodiny uděláš 200 fotek, vybereš deset nejlepších, ty pak upravíš a hotovo. Není v tom to kouzlo okamžiku. Na film se vejde 36 snímků, takže víc vnímáš věci okolo. Víc žiješ, povídáš si s lidma okolo, není to jen o cvakání. Na analog mě baví fotit běžnej život, kámoše, obyčejný scény. Film zpětně nezkontroluješ, prostě to tam napálíš na první dobrou. Už bych si ho měl jít konečně koupit."

Přečti si takyRadovan Pavlišta: Analogový fotky nikdy nezemřou

Text: Pavla Gabrhelíková
Foto: Štěpán Svoboda 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>