Martin Dražil je tanečník na kole

Flatland je disciplína BMX, ve který jezdec nepřekonává žádný překážky, ale ukazuje triky přímo na místě. V podstatě je to takovej tanec na kole. Martin Dražil ti ukáže, jak začít.

Délka článku: 2 min
Interview

Martin Dražil je náš nejlepší freestyle jezdec, kterej se na flatland zaměřuje. Tenhle sport se nenechává svazovat pravidly; v podstatě jde hlavně o to nešlápnout na zem.

Potřebuješ jen pár věcí: Rovnou plochu, která neklouže. Malý kolo, na který si přiděláš pegy, což jsou ty krátký trubky v ose kola. Pokud chceš trénovat flatland, potřebuješ pegy vepředu i vzadu. Pak už jen stačí vyčíhnout den, kdy venku neprší, a můžeš začít. Martin nám ukázal pět základních triků na piazzetě Národního divadla. Právě tam to má ze všeho nejradši.

Krok první: Basic Balance

Martin říká, že díky šíření triků po internetu se mladší generace rovnou pouští do těch těžších. Když ale nemáš základy, začneš se kácet. Nejdůležitější věc je získat rovnováhu. Přidrž řidítka čelní stranou k sobě, levou nohou našlápni na peg a pravou si přidrž pneumatiku. Takhle:

basic balance

Krok druhý: Wheelie

Další trik, kterej tě naučí držet balanc za všech okolností, je wheelie. Stoupneš si jednou nohou na zadní peg, druhou balancuješ ve vzduchu. Zvedneš přední kolo, držíš řidítka a soustředíš se co nejdýl na udržení rovnováhy.

wheelie

Krok třetí: Steamroller

Trošku přitvrdíme. Steamroller je trik, při kterým si stoupneš jednou nohou na přední peg. Zadní kolo vyhodíš do vzduchu. Ze začátku to radši zkoušej jen rovně. Až to zvládneš, můžeš začít jezdit dokola. Na tenhle trik se pak dají dobře navázat další prvky. Martin doporučuje začít tak svou první sestavu.

steamroller

Krok čtvrtý: Barspin

Tohle je trik spočívající v přetočení řídítek o 360 stupňů. Těžiště přenes na zadní kolo a ulehči tak přednímu. Ideálně tím, že jednou nohou stojíš na šlapce, druhou na pegu. Pak dostatečnou silou švihni řidítkama po směru hodinových ručiček. Nejdřív jednu otočku, postupně přidávej další.

barspin

Krok pátý: Backwards basic balance

Jakmile zvládneš první čtyři fígly, můžeš zkusit basic balance pozpátku. Jde o to, aby obě kola zůstala na zemi. Přehoupni se na přední kolo, jako bys chtěl nasednout z druhý strany. Jednu nohu nech na pegu, druhou ve vzduchu a udržuj rovnováhu.

backwards basic balance

A protože venku začíná bejt krásně, nic už ti nebrání sehnat si svoje první BMX kolo, vytipovat ideální místo a začít cvičit. Klidně rovnou na piazzetě, kde navíc existuje slušná šance, že se s Martinem potkáš a můžeš se na cokoliv zeptat. A potom můžete zajít třeba na pivo. Hodně štěstí!

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>