Iveta Rážová: Tanec jako životabudič

Když vidíte Ivetu tančit v kruhu, říkáte si, že její kostra musí být z gumy. Před několika lety jí doktoři řekli, že se možná nebude hýbat vůbec, ona se ale vypracovala mezi špičku v pole dance a teď se věnuje tanci v kruhu. Jaký je příběh tanečnice, která se rozhodla jít po svý ose?

Délka článku: 2 min

Ještě před pár dny Iveta seděla v letadle a mířila na své další mistrovství v pole dance do Austrálie. Její příklad ukazuje, že jít si za svým snem se vyplácí. Pokud si za něčím opravdu stojíš, máš z poloviny vyhráno.

Vzepřít se osudu

Když byla Iveta ještě malá holka, chtěli jí doktoři kvůli vrozené vadě páteře zavřít do krunýře a tanec ji v té době moc nedoporučovali. Ale jak ona sama říká: „Tu hlavní motivaci musí najít člověk sobě! Pokud tě motivuje jenom vnucená myšlenka zvenčí, nevystačí to na dlouho. Za krátký čas to člověk vzdá. Musíš to opravdu cítit. S cvičením a tancem je to stejné. Musela jsem zabrat a pořádně na sobě máknout, abych dokázala sobě i ostatním, že na to mám.“

Boj se odehrává hlavně v hlavě

„Od přírody nemám ráda změny, takže každá novinka je hlavně boj s vlastní hlavou, ale bez změny se člověk jen těžko posouvá dál. Jsem zvyklá hecovat sama sebe. Když jsem dostala možnost zapojit se do projektu eXcelentu, byl to přesně jeden z těch okamžiků, kdy si člověk musí říct: mám na to, jdu do toho.“

Iveta Rážová

„Hodně mi to pomohlo uvědomit si, že když máš kuráž, správný podmínky a volnost vymyslet něco novýho, nestojí ti v cestě už skoro nic. Zároveň mi to dalo možnost ukázat kruh v novém světle, a to doslova.“

Iveta se rozhodla předvést sestavu v kruhu nad hladinou strahovskýho bazénu, nasvícená laserovou instalací z dílny studia Lunchmeat. Musela se pekelně soustředit. “I když jsem na rozdíl od ostatních natáčela v teple, bylo to náročný,” svěřuje se. “Všechno se muselo několikrát opakovat, protože mít pod sebou vodu místo pevný země byla větší výzva, než jsem si myslela,” vzpomíná, jak ji přímo do kruhu musel vysadit kameraman z nafukovacího člunu, protože se neměla od čeho odrazit. “Cítila jsem se zvláštně, ale na druhou stranu jsem si říkala, že je lepší spadnout do vody než na beton. Naštěstí proběhlo vše podle plánu.”

Iveta Rážová

Kromě Ivety se do projektu Po svý ose pustili ještě čtyři další talenti, umělci a sportovci, kteří se chopili zadání s kreativitou sobě vlastní a posunuli se s eXcelentem zase o kus dál. Jak se jim to povedlo můžeš čeknout po Vánocích, zatím se seznam s jednotlivýma aktérama.

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>