Daniela Součková kreslí komiks o tom, co Praha skrývá pod povrchem

Představujeme vám další výherkyni našeho workshopu: Daniela Součková studovala matiku a chemii, teď pracuje v České Národní bance, ale nejvíc ji baví kreslení. Připravuje komiks o nadpřirozených bytostech, ukrývajících se v ulicích mystické Prahy.

Délka článku: 2 min
Interview

Když zrovna Daniela nesedí v kanclu, potkáš ji buď s papírem a tužkou v ruce, nebo na procházce Prahou, kterou považuje za takřka nadpřirozený místo. Případně obojí dohromady. Její projekt, se kterým uspěla na Po svý ose kempu, těží právě z tohoto přesvědčení: že Praha je mnohem víc než jen "obyčejný" město.

"Nemyslím si, že existuje jenom jedna realita, ve který žijeme. Patřím k těm vyšinutým, kteří věří i na jiný světy. Taky mě odjakživa fascinuje spiritualita a nevěřím, že existuje absolutní dobro nebo zlo. Záleží, jak si věci uspořádáš."

...třeba při procházce u řeky.

"Proto nadpřirozený bytosti, andělé a démoni. Fascinuje mě dualita. Osobně nebojuji ani za jednu stranu. Být posednutej andělem není o nic lepší než démonem. Člověk se rodí jako solitér, bojuje sám za sebe a měl by si vytvořit nějakou rovnováhu. Proto nevěřím na hodný kovboje v nebi ani zlý démony v pekle, ale na lidi a jejich zdravej rozum."

...i když v narvaný tramvaji to moc nejde.

"Praha je ohromně kouzelný místo. Má neskutečně mystickou historii. Navíc jsme srdcem Evropy, a ať už tomu říkáte karma nebo energie, nějaký síly se tu kříží. Ale jestli ji mám ráda, zatím nevím. Tenhle vztah jsem si ještě tak úplně nevyjasnila."

Malá strana

"Chci, aby lidi procházeli místa v Praze s mým komiksem v ruce. Šli třeba na Vyšehrad, rozhlíželi se kolem sebe a říkali si: Je tady ta postava? Třeba ji támhle zahlídnu! I když to bude třeba jenom v představách."

Vyšehrad

"Komiks je v dnešní uspěchané době ideální médium. Spojuje sílu psanýho slova i obrázku. Texty nejsou dlouhý, takže to nevadí ani těm, kteří třeba čtou neradi. A když v sobě komiks nese ještě nějakej přesah a myšlenku, je to úplně nejlepší."

Palec na to!

"Češi mají zajímavej pohled na svět a nezaměnitelnej smysl pro humor, a proto bych svůj komiks chtěla dostat do světa. Jsme sakra malej národ, a přitom už jsme toho přežili tolik. Jen mi tu poslední dobou chybí nějaká osobnost, která by propagovala ty správný lidský hodnoty. Která by nás učila respektovat se navzájem. To je totiž něco, co ve mně poslední dobou hodně rezonuje."

Daniela Součková 

Fotogalerie

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>