Vzpomínky na Afriku: Tomáš Vintr o skejtování mezi lvíčaty

Několikanásobný mistr ČR Tomáš Vintr vypráví o svých zážitcích z Jihoafrické republiky

Délka článku: 3 min
Blog

Odjet se skejtem do Afriky může na laického čtenáře působit stejně bizarně jako svačit donut na schodech zenbuddhistického kláštera. Jak to ale často bývá, udivenost pramení z neznalosti. Pojďme si společně s Tomášem Vintrem, několikanásobným mistrem ČR, doplnit mezery na skejtácké mapě.

Exotika s příchutí zlata

Tomáš totiž patřil k těm několika desítkám vyvolených riderů, kteří letos obdrželi pozvánku na závod Kimberley Diamond Cup. Ten se každoročně odehrává v hlavním městě jihoafrické provincie Severní Kapsko. Kimberley, počtem obyvatel někde mezi Plzní a Ostravou, v minulosti proslulo hlavně masivní těžbou diamantů v přilehlém dolu zvaném Big Hole. V současnosti žije město hlavně turismem. Jednou za rok se ale stává hostitelem jednoho z nejprestižnějších skejtových klání na světě, v němž se profíci kromě prestiže perou i o prize money v celkové hodnotě půl milionu dolarů.

Nebylo to tedy jen na evropské poměry neříjnové počasí, co skejtového „Willyho Foga” z Berouna nalákalo prodloužit si po severoamerické zastávce svůj trip o další unikátní lokaci. I profesionální jezdci však musí řešit, zda mají dostatek prostředků, aby se prestižních světových contestů zúčastnili. 

"Celej výlet začal vcelku spontánně, když jsem na jednom z meetingů v kanceláři zmínil, že mě do JAR pozvali, a zeptal se, jestli neexistuje šance, jak mi pomoct s nějakými náklady," vzpomíná Tomáš.

we are here at the @kimberleydiamondcup 👉👉👉 @tommyfynn 's feelings this morning expressed in this vid... 😂😱😂

Video zveřejněné uživatelem Tomas Vintr ☀️ (@tomasvintr), Říj 6, 2015 v 2:37 PDT

"Po pár dnech jsem dostal jeden z těch příjemnějších emailů, ve kterém bylo napsáno, že mi eXcelent rád s cestou do JAR pomůže, takže jsem začal balit. Cesta do Kimberley není tak špatná, z Prahy do Paříže jsou to asi dvě hoďky, potom deset do Johannesburgu a pak další hodinka a půl do Kimberley. Včetně všech přestávek trvala cesta zhruba necelej den, což není až tak hrozný. Minulej rok jsem překonal svůj rekord, cestoval jsem nonstop asi sedmašedesát hodin."

5-original

"Tady na fotce je se mnou Lincoln, malej lokální skater, kterej byl po závodech s partou kamaradů u nás před hotelem. Luiz Neto, brazilskej profi rider, se nás zeptal, jestli bychom někoho nechtěli pozvat na večeři, a vzali jsme společně právě malýho Lincolna. Pozvali jsme ho na jídlo a pití a na konci večera jsme mu rozdali skate vybavení a pár dalších věcí. Po tom, co nám popsal jeho životní situaci, jsem si uvědomil, jaký štěstí máme, že žijeme ve střední Evropě v relativním luxusu."

Pohled z tribuny

Tomáš se v souvislosti s jihoafrickou „misí” rozplývá nad volnočasovými aktivitami a schopnostmi organizačního týmu; jaký měl ale pocit ze svého výkonu? Okolnosti mu totiž nebyly dvakrát nakloněny, což se projevilo nedlouho poté, co dosedl na horkou africkou půdu. Když létáte celý den po světě jako Čestmír, zdřevění a otečou vám nohy. Druhý den po příletu se Tomáš rozhodl jít otestovat park. Při jednom z triků ale špatně došlápnul a ucítil ostrou bolest.

Diagnóza? Zvrtnutý kotník. Pro běžného člověka nepříjemné, ale veskrze banální zranění, pro profi jezdce takřka likvidační handicap. Tomáš, nadopovaný prášky proti bolesti, se nakonec rozhodl vynechat tréninky a vsadit všechno na jednu kartu - kvalifikační jízdu. I přes solidní výkon mu ale finále uteklo o jedno místo. Společně s rozhodčími pak sledoval triky nejlepších riderů z tribuny a samozřejmě také zatleskal dvacetiletému Nyjahu Hustonovi, který se stal celkovým vítězem KDC 2015 a domů do Kalifornie si odvezl slušnou výslužku ve výši 100 tisíc dolarů. 

1-original

Je asi zbytečné spekulovat nad tím, jak by do bojů o bednu zasáhl Tomáš Vintr, kdyby nebylo jednoho špatně vráceného tríčku. Smolný okamžik ale hodil rychle za hlavu. Jak sám říká, kontakt s Jihoafričany ho vysvobodil ze středoevropské bubliny spokojenosti, ze které se člověk těžko dostává, když poznává svět jen skrze obrazovku. Do Kimberley se chystá dorazit i příští rok, bude-li to možné, tentokrát s několikatýdenním předstihem. Tou dobou už zřejmě z Tomášova lvího kámoše Alexe bude opravdový král zvířat.

4-original




          
          
        

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>