Seznamte se: Sedmnáct talentů, o kterých ještě hodně uslyšíte (a proč)

Kulisy: První únorový víkend, multifunkční prostor Impact Hub na Andělu. Od sobotního rána je uvnitř živo. Startuje historicky první Excelent Po svý ose Kemp, kde sedmnáct vybraných talentů prezentuje svoje (boží) nápady. Toto jsou oni.

Délka článku: 4 min
Blog

Prvotní nápad byl jasnej: Poté, co jsme rok obcházeli zajímavý umělce, sportovce, návrháře a další kreativní činitele české alternativní scény, přišel čas zapojit se přímo do procesu vzniku díla. Na naši výzvu odpovědělo třináct set lidí, takže vybrat finálovou skupinku byl docela boj. Vítězové ale mohli být jenom tři...

po svý ose excelent kemp workshop

To jsou oni. Martin FeixDaniela Součková a Tomáš Vovsík.

Martin založil značku Girls Without Clothes, která už má na streetwear / urban scéně poměrně slušný jméno, ale věříme tomu, že může vyšplhat ještě výš. On sám si klade nelehký cíle – v budoucnu by třeba rád navrhoval a vytvářel nový kolekce v zahraničí.

Daniela připravuje rozsáhlý komiks o 'andělech, démonech a staré Praze', který by měl být zároveň kritickou reflexí společnosti. Říká o sobě, že je pohádkářka, která věří na víly a ráda je ukazuje dalším lidem. A navíc umí fakt skvěle kreslit.

Tomáš hledá nábytek na vyhození a vdechuje mu novej život. Nejdřív ho pečlivě zrestauruje a potom vyzdobí origiální malbou. Parádní nápad pro všechny, kteří chtějí mít doma kromě uniformních křesel a stolků z Ikea i nějaký designový kousky. Navíc vytvořený z věcí, který by jinak skončily na smetišti.

Všechny naše vítěze poznáte blíže už během následujících týdnů, kdy na Excelentmagu vyjdou detailní rozhovory.

Na Po svý ose kempu se představilo celkem sedmnáct talentů, kteří prošli dvoudenním cyklem prezentací, pilování nápadů a workshopů s vybranými osobnostmi a mentory. Martin, Daniela a Tomáš nakonec získali hlavní cenu (a s ní i startovní budget ve výši 200 tisíc); skvělý nápady ale měli všichni. Zapamatujte si jejich jména; v budoucnu o nich ještě uslyšíte.

po svý ose excelent kemp workshop

Zleva: Martin Pražan, Milan Binder, Aleš Bílý

MARTIN PRAŽAN je rapper osa

Martin začal rapovat už před patnácti lety; od té doby stihl napsat spousty skladeb, scénářů k videoklipům a dokonce i námět na hudební film. Sám o sobě tvrdí, že ráno vstane a má pocit, že žije rap. Ať už to znamená co chce. A rád by oslovit lidi, kteří hip-hop normálně neposlouchají.

"Chtěl bych, aby mě poslouchali i starší lidi. Ne třeba čtyřicátníci, to je moc, ale starší než já. Když jedou s děckama na dovolenou do Chorvatska."

MILAN BINDER píše sitcom

Kvalitní českej sitcom je ohroženej druh. To tak nějak víme všichni. A když tuhle mizérii nedokážou prolomit zavedení scenáristé, proč ne někdo, jehož námět vychází přímo z osobních zkušeností? Milan pracuje v IT prodejně a zažívá tam tolik bizarních situací, že půlku materiálu má de facto hotovou.

ALEŠ BÍLÝ PROPOJUJE FOTOGRAFII A GRAFFITI

Názor, že fotografie jako umělecká disciplína definitivně zmutovala v onanii na Instagramu, je podle nás mimo. Naopak fandíme těm, kteří se fotce věnují důkladně a do hloubky. Jako třeba Alešovi - v jeho vizi je každej snímek výsledkem dlouhýho procesu, kde graffiti doplňuje osobnost člověka, kterej před ním stojí.

po svý ose excelent kemp workshop

Zleva: Jakub Hodač, Filip Fečko, Daniela Součková, Šimon Ondruš

JAKUB HODAČ má kapelu, která vypadá jako půlka kapely

Jakub je frontmanem kapely 1/2Straight, která má nejoriginálnější možné minimalistické složení: zpěv a bicí. Tenhle koncept propálili nějakých dvanáct let zpátky s velkým úspěchem The Ting Tings – a od té doby ticho po pěšině. Třeba jsme právě objevili jejich nástupce.

FILIP FEČKO TRÉNUJE RAP 24/7

Když někomu řeknete "představ nám svůj projekt" a on začne na místě freestylovat, získává automaticky tisíc plusových bodů. Jako třeba Filip. Na ulici si ho rozhodně nespletete - vypadá, jako kdyby právě vylezl z hip-hopovýho klipu.

ŠIMON ONDRUŠ PÍŠE BÁSNĚ NA POČKÁNÍ

Básník Šimon s sebou na kemp přinesl psací stroj a svůj talent psát verše pro každou příležitost ukázal přímo na místě. Tenhle koníček ho drží už tři roky; teď by svoji tvorbu rád vydal souhrnně jako sbírku.

po svý ose excelent kemp workshop

Zleva: Tereza Klosíková, Kristýna Litrbacká

TEREZA KLOSÍKOVÁ chce způsobit módní revoluci

Tereza nosí kalhoty, který mají jednu nohavici krátkou a jednu dlouhou, a chtěla by z nich udělat regulérní módní trend. A proč ne? Stačí se podívat na fotku. Vypadá to natolik ulítle, že si umíme představit, že je lidi fakt budou nosit. Vymyslet v roce 2017 něco originálního rozhodně zaslouží poklonu.

KRISTÝNA LITRBACKÁ TOUŽÍ PO VLASTNÍ KOLEKCI

Módě se věnuje i Kristýna, i když v jejím případě jde o šití. Kristýna chce, aby za každým kusem oblečení byla vidět opravdová práce – protože napochodovat v Palladiu do H&M a koupit si sukni, kterou nosí dalších 40 lidí jenom v tom Palladiu, umí každej. Proto založila sdílenou šicí dílnu a ráda by vytvořila vlastní módní kolekci.

po svý ose excelent kemp workshop

Zleva: Jakub Hamerník, Adam Syřínek, BB.Bro, Martin Feix

JAKUB HAMERNÍK VYTVOŘIL STŘEDOVĚKOU STRATEGII

Jakubova online hra World of Castles se odehrává ve středověku; musíš si v ní postavit vlastní hrad a následně ho bránit před vetřelci. Čeští herní vývojáři mají ve světě super pověst, takže jen houšť a větší kapky!

ADAM SYŘÍNEK MÁ NÁPAD NA SUPER APPKU

Adamova sociální síť Challenger je založená na sdílení výzev mezi uživateli. To nám připadá jako skvělej bič na prokrastinaci. Rozhodně lepší řešení než to současný, který zahrnuje uklízení celýho bytu a maraton Simpsonů.

BB.BRO UKAZUJÍ, ŽE DRUM'N'BASS ZASLOUŽÍ UZNÁNÍ

Filip Trávníček a Filip Němčík dělají drum'n'bass, což je trochu nevděčnej žánr - pořád má u nás pověst trochu "jednoduché" zábavy, kterou může dělat víceméně každej. I když to není pravda. Je potřeba, aby tenhle stereotyp někdo konečně rozboural.

po svý ose excelent kemp workshop

Zleva: Tomáš Vovsík, Jan Kratochvíl, Ludmila Temelová, Michal Blažek

HONZA KRATOCHVÍL VYMÝŠLÍ DESKOVÝ HRY

Tahat s sebou pořád jen Dostihy a sázky, Aktivity a žolíkový karty už nás nebaví. Deskovky jsou Honzova vášeň a rád by je sám začal vyrábět; nápadů má spousty. Některý z nich jsou naprosto parádní.

LUDMILA TEMELOVÁ CHCE OŽIVIT KULTURU VE ZLÍNĚ

V novým kulturním prostoru by podle Ludmily měly mít svoje místo - kromě obligátní kavárny, divadla a galerie - i cyklodílna, kadeřnictví nebo permakulturní zahrádka. Super. Už je načase, aby podobný místa vznikaly i jinde než v Praze.

MICHAL BLAŽEK STAVÍ FOOD TRUCK 2.0

Starej teréňák, gril a sound systém. To všechno na solární energii a plyn. Představa, že přijede týpek v kamionu, otevře dveře a v podstatě sám uspořádá masivní party s hudbou a cateringem, a navíc ekologicky, je jednoduše naprosto boží.

Pokud máš vlastní nápad a věříš tomu, že by mohl zabodovat, sleduj naše stránky. Kemp 2017 totiž rozhodně nebyl poslední. Držíme palce!

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>