Příběh o tom, jak budu (opět) slavit Vánoce

V posledním letošním blogu se Pakočka těší na Vánoce. I když v jejím případě bude Štědrej den dost netradiční.

Délka článku: 2 min
Blog

"Píšu další blog a mělo by to být tak trochu o Vánocích, ale vůbec nevím o čem."
"No, asi o těch Vánocích, ne? Dáš si pivo a přežiješ je v pohodě."

Moje kamarádka, se kterou tenhle ‘rozhovor’ proběhl, asi ani netušila, jak je blízko pravdě. Ne snad proto, že bych byla letos nějak extra zoufalá; prostě proto, že takhle moje Vánoce vypadají (skoro) pokaždé. Protože pivo je v naší domácnosti jedním ze základních stavebních kamenů sváteční pohody. Něco jako stromek a koledy, akorát v tekutý formě.

Možná to vypadá, že se teď nafukuju jako teatrální puberťák, kterej musí za každou cenu dokázat, jakej je frajer. Ale není to tak. Štědrej den u Pakoček má pevně daný pravidla.

pakočka vánoce excelentmag

Zvládnout uklidit a uvařit je totiž hrozně náročnej úkol, i když jsme doma jenom já a máma. Je fakt, že náročný úkoly dávají vzniknout hádkám o naprosto stěžejních životních tématech (štola nebo vánočka?!). Nám to ale nevadí.

U nás doma nebylo nikdy nic moc normální – ve smyslu "o Vánocích ozdobíš stromek, sníš čočkovou polívku, koukneš na Mrazíka a předávkuješ se perníčkama, protože to píšou ve Vlastě". Když jsem byla mladší, trochu mě to trápilo, ale teď mi to přijde super. Prostě si děláme svátky po svým a nikdo nám do toho nekecá. Máme styl.

Třeba nejíme kapra. Salát občas, podle toho, jestli ho stihnu udělat. Rybí polívku neumí ani jedna z nás (jak se to proboha dělá?). Cukroví nepečeme. A když celej rok poslouchám místo koled japonskej pop, nevidím důvod, proč to 24. prosince měnit. No a co.

pakočka vánoce excelentmag

Místo toho si pokaždý koupíme to nejdražší a nejvíc fancy filé z celýho supermarketu, přičemž exkluzivitu filé určuje krása zátiší na obalu. K tomu patří brambory s máslem a vývar z kuřecích krků. A zmrzlina. A přímej přenos Půlnoční mše z Vatikánu. Dojímáme se spolu s papežem, zatímco já potají jedu módní policii návštěvníků.

Vrcholem večera pak bývá pokus nepohádat se nad dalším nočním programem, protože ani jedna z nás nechodí brzo spát. Takže otevřeme pivo a rozjíždíme pravidelnou videotéku: Smrt v Benátkách, Jih proti Severu, Pretty Woman. Když byl předchozí rok obzvlášť tvrdej, přecházíme na Ptáky v trní. Vybírat dárky není ani zdaleka tak těžký jako shodnout se na tom, kterej film si pustit jako další.

pakočka vánoce excelentmag

Co je ale nejlepší: Ještě se nestalo, že by to nedopadlo dobře. A není to zásluha nějakýho pomyslnýho ducha Vánoc, kterýho nám všichni valí do hlav už od konce srpna, ale jenom naše. Zjistily jsme, že k hezký rodinný pohodě není nutný zlámat si ruce z uklízení na čas. Ani vytvořit bramborovej salát, kterej by aspiroval na výhru ve Středoevropském turnaji studené kuchyně. Ani cukroví, kterýho je víc druhů než členů Kelly Family.

Stačí si najít místo, ve kterým se obě budeme cítit dobře. Není to nic složitýho. Třeba jenom dáš topení na maximum, najíte se, pokecáte o blbostech a kouknete na Sám doma.

Hezký Vánoce všem a našim rodičům především!

pakočka vánoce excelentmag

Text: Jana Pakočka
Ilustrace: Marica Baranović 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>