Návod na předsevzetí: Jediný správný motivační článek k Silvestru

Když jde o novoroční předsevzetí, ve spoustě lidí se najednou probouzí vnitřní Coelho. Začnou kolem sebe metat citáty, jsou nažhavení a motivovaní a pak přijde únor a nestane se nic. Máme návod, jak se tomu vyhnout.

Délka článku: 3 min
Blog

Znáte to: Je prvního ledna. Člověk vytáhne zbrusu novej diář, slavnostně otevře první stránku a napíše "Letos zhubnu." Nebo dodělám školu, nebo napíšu knihu, naučím se jezdit na skejtu, hrát na kytaru, šlechtit jorkšíry, cokoliv. To jsou všechno skvělý a reálný cíle. Problém je, že většina lidí na to jde od začátku úplně blbě: nadopují se kvanty motivačních keců bez užitku, místo aby se soustředili na reálný možnosti a cíle. Přinášíme čtyři praktické ukázky, jak z toho ven.

1) Prokrastinuj efektivně

Motivační kec: Co můžeš dělat dnes, neodkládej na zítřek! Čas jsou peníze! Prostě vstaň a dej se do toho!

Jasně. Tohle jsou přesně ty věci, který se snadno říkaj ve chvíli, kdy je člověk ráno probuzenej, osprchovanej, svěží, má před sebou kýbl kafe a venku je pětadvacet stupňů. Jenže tahle konstelace okolností nastává za rok tak... desetkrát. Život bez prokrastinace je dobrej třeba pro mnichy, kteří stejně nemají co jinýho dělat. Ale ty?

excelent předsevzetí 2017

Řešení typu "neprokrastinuj a makej" dávají asi podobnej smysl jako donést kytaru na silvestrovskou party – teoreticky je to boží nápad, jenže potom tři hodiny Wonderwall. Takhle to prostě nefunguje. Místo toho se nauč prokrastinovat efektivně a s jasnýma pravidlama: Čtyři díly seriálu a dost. Nastavit počítač tak, aby po hodině strávené na wikipedii začal přehrávat Wonderwall. Možností je až až.

2) Pozor na "nirvána efekt"

Motivační kec: Miř ke hvězdám! Nikde není napsaný, že zrovna ty nemůžeš bejt nejlepší! Musíš si jenom věřit!

Nirvána efekt znamená, že se člověk tak fixuje na vysněnej, ideální stav věcí, až začne ignorovat postupnej progres. Proč darovat kilo na charitu, když se tím svět stejně nespasí? Proč se učit jezdit na prkně, když Tony Hawka už stejně nedoženu? Tohle si postupně řeknou všichni a výsledkem je, že neudělá nikdo nic.

excelent předsevzetí 2017

Blbost. Nikdo neříká, že musíš bejt okamžitě nejlepší, nebo že se ti to někdy povede. Nepovede. To ale neznamená, že máš sedět doma na zadku a rýpat se v nose. Ony ty světový elity to stejně nemají tak skvělý, musí se oblíkat podle poslední módy, každej jejich mentální pšouk na Facebooku vidí miliony lidí a nemůžou jen tak vyběhnout v teplákách do večerky pro pivko. Peklo.

3) Nauč se vnímat sám sebe kriticky

Motivační kec: Jsi svým vlastním pánem! Kritika tě posílí! Když tě kritizujou, nevzdávej se – vrať jim to! Musíš si věřit!

...jo, jasně. Pokud se chceš převtělit z normální lidské bytosti v chodící reklamu na špatnej hip-hop z přelomu tisíciletí. Nebo v takovýho toho básníka, kterej ve čtyřiceti letech vysedává v literární kavárně, oblbuje maturantky pitomými říkankami o lásce, a když mu někdo něco řekne, začne hulákat, že mu "kritici" nerozumí.

excelent předsevzetí 2017

Tenhle efekt se přitom dá poměrně jednoduše odstranit – pokud něco vytvoříš (báseň, obraz, komiks, trik na skejtu, cokoliv), potlač touhu okamžitě to vykřičet do světa a dej si chvíli pauzu. Je totiž pravděpodobný, že o pár dní později začneš ty prvotní chyby vidět sám. Nikdo nechce slyšet, že stojí za prd, ale jedinej způsob, jak se tomu vyhnout, že přestat stát za prd. Což prostě chce čas.

4) Deadliny si nech na později

Motivační kec: Řekni si, že něco uděláš – a prostě to udělej! Příští rok bude tvůj! To dáš! Je to jen v tobě!

Možná. Možná taky ne. Třeba se za ten rok nenaučíš hrát na bicí, protože zjistíš, že ti to až tak nejde – ale baví tě to a děláš pokroky. Třeba to potrvá půl roku, než tvoje party přestanou znít jako pytel brambor padající po schodech. To nevadí. Naopak, je to super. Předsevzetí na rok 2017 totiž neznamená, že se musí naplnit v roce 2017.

Krásnej novej rok přejeme!

excelent pivo předsevzetí 2017

text: Dominik Zezula
ilustrace: Marica Baranovič 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>