Encyklopedie pražského hipsterství

Pár let zpátky se v Praze nemluvilo o ničem jiným; najednou byl každej hipster, bez ohledu na to, co měl zrovna na sobě. Situace už se naštěstí trochu vyjasnila, takže můžeme tuto Encyklopedii prohlásit za objektivní vědecký dokument.

Délka článku: 3 min
Blog

Poté, co jsme začátkem roku sesbírali data o urban módě z různých měst republiky, přichází čas na druhý díl – jednotlivé pražské čtvrti. Ne všechny mají svůj vlastní styl, ale občas se stačí rozhlídnout po ulici a člověk tak nějak intuitivně tuší, kde je. Po týdnech pečlivého terénního pozorování jsme vybrali čtyři takové případy a vytvořili komplexní manuál pražské hip módy. Není zač.

Poznámka: Z původně vybraných čtvrtí jsme nakonec museli vyškrtnout Žižkov, Vinohrady a Karlín. Na Žižkově jsou totiž samí pankáči (a není poznat, kdo z nich to myslí ironicky), vinohradský kulturní dorost tráví většinu času v Country Life nebo někde u kafe (což se blbě kreslí)… no a o Karlíně se sice všude píše, ale ve skutečnosti tam nic není.

LETNÁ: METALCORE DESIGNÉR Z BISTRA

A začínáme samozřejmě na Letné, v hlavním městě české gentrifikace, kde se nachází statisticky druhé největší množství kávy na světě (po etiopských plantážích). Letenský hipster má výrazně vyvinutý cit pro design. Pokud nepracuje jako fotograf nebo designér, tak to aspoň tvrdí. Nosí jednobarevná černá trička za čtyřmístné částky a jezdí na kole, které nemá brzdy, přehazku, řidítka, světla a rám, ale to je schválně. O svém tetování přes půlku těla tvrdí, že je inspirováno tvorbou obskurního francouzského umělce, který se jmenuje Claude a tetuje pomocí vodovek.

Nejčastěji ho potkáte v kavárně, v holičství nebo v Oku, kde se předávkovává matéčkem. Přestože vypadá, jako by utekl z pozérské metalcorové kapely, ve skutečnosti poslouchá jenom šumění lesa. Na vinylu.

encyklopedie hipstertvi hipster

NUSLE: EXPERIMENTÁLNÍ GALERIJNÍ BYTOST

Nusle jsou svébytnou avantgardní čtvrtí; možná proto, že tam nikdo zvenčí nechodí. Její obyvatelé to však plně vynahrazují. Nezávisle na genderové identitě vypadají trochu jako andulky, za což může zejména kreativní účes a postmoderní smysl pro kombinaci tvarů a vzorů. Cokoliv, co není ze sekáče, působí na nuselského hipstera jako svěcená voda na Lucifera. Nezbytným doplňkem je dekádu starý iPod, do něhož se vejde pouze deset songů od M83, Mount Kimbie a Salem.

Ze svého bytu na Synkáči vyráží nuselský hipster nejčastěji do undergroundových galerií na cuketové raw koláčky a recitaci haiku v sinhálštině. Doma v obýváku má sbírku deštníků, laptop a rybičky. Jedním z nuselských zákonů je mít někde na ruce vytetovaný trojúhelník z roku 2009, kdy všichni poslouchali witch house. Jedinou formou MHD je tu osmnáctka, která jezdí na Národku.

Nusle

VRŠOVICE: UPRCHLÝ KANADSKÝ DŘEVORUBEC

Za nejvýraznějšími archetypy hipsterství se musíte vydat ideálně do vinohradsko – vršovického pohraničí. Kdysi dávno, když se celá Praha scházela na Krymské, bylo poměrně těžký rozlišovat mezi místníma a přespolníma; to už teď ale neplatí. Vršovický hipster má doma obrovskou šatní skříň, do které se mu vejdou přesně čtyři svetry o celkovém objemu 13 kubických metrů. Jejich stáří se dá změřit pouze karbonovou metodou. Dalšími neodmyslitelnými součástmi dresscodu jsou gandalfovský plnovous a džíny typu "cigáro".

Výraznou charakteristikou vršovického hipstera je záliba v akustickém indie folku. Vlastní kytaru značky Sjíždíme Vltavu '94, na kterou skládá dřevní melancholické skladby a potom je performuje na bytových čteních. Nejraději chodí do klubů, kde postává v rohu, balí si tabák a tváří se důležitěji než další čtyři návštěvníci koncertu.

encyklopedie hipstertvi hipster

STARÉ MĚSTO: ZAČÍNAJÍCÍ HEREČKA S KOČKOU

Koncentrace uměleckých škol na Starém městě dala vzniknout úplně novému typu hipstera: jde nejčastěji o čerstvé studenty, kteří bydlí ve zděděném bytě spolu s neočekávaným rodinným příslušníkem, třeba s tetou. Teta má doma čtyři kočky a flašku vína na záchodě, čehož hipster využívá. Se svými kamarády potom pořádají večírky na střeše nebo v Literární kavárně Řetězová (podle počasí).

Staroměstský hipster si nechává říkat svým plným jménem (Magdaléna, Ctirad), čte Krchovského a je schopen vykládat dvě hodiny o jambickém pentametru, zvlášť pokud se snaží okouzlit jiného staroměstského hipstera. Chlapci nosí šle a klobouk, slečny dlouhé šaty a rudou nebo fialovou rtěnku. Babkovský šátek se vzorem carského ubrusu je možností, ale nikoli podmínkou. Pokud se na Národce srazí staroměstští a nuselští hipsteři, nejde druhý den nikdo do školy.

Staré město

Tak. A teď je na řadě Brno.

Text: Dominik Zezula
IlustraceArtiom Pituşcan

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>