Encyklopedie české urban módy

Jak se správně oblíknout? Důležitý je nebát se bejt kreativní. Pět českejch měst, pět originálních trendů.

Délka článku: 2 min
Blog

V každým z pěti vybranejch měst existuje nějakej specifickej lokální styl - skupina lidí, kteří v oblíkání jedou po svý ose. Typickýmu zástupci téhle skupiny je mezi dvaceti a pětadvaceti, zajímá se o kulturu, chodí často ven, a především se nebojí navlíknout na sebe prakticky cokoliv, pokud mu to přijde jako dobrej nápad. Poznáš se na obrázcích taky?

ZLÍN: KREATIVNÍ ANARCHIE

Peter Sagat, univerzitní pedagog marketingových a art komunikací na zlínské univerzitě, popisuje fashion prostředí ve svým městě jako oázu kreativní anarchie. Říká tomu 'psychedelic chaos magic'. Současná zlínská móda se soustředí na experimentování s šedesátkovým odkazem; Peter v tom vidí velkej kus nostalgie, ale taky snahu vnímat oblíkání jako absolutní svobodu. Lidi se často oblíkaj, jako by měli vyrazit ven pod stan. Typickej mladej Zlíňák podle Petera žádný pravidla moc neřeší.

zlin

ÚSTÍ NAD LABEM: STYL DO KAŽDÝHO POČASÍ

Každej správnej ústeckej hipster ví, že pokud existuje nějakej 'táta' místní scény, je to Petr Kuneš aka Kuny. Prakticky neexistuje pořádná akce, kterou by nepořádal, neorganizoval, nebo se na ní aspoň neobjevil. Co tahle chodící databanka ústecké scény vnímá jako nejvýraznější lokální trend? Hlavní jsou prý kamioňácký čepice, napříč všema věkovejma skupinama. Volný svetry za každýho počasí. Trendy tepláky. Jo, a poslední dobou často potkává člověka, kterej si koupil goretexový bagančata na žlutý fosforeskující podrážce.

usti

MLADÁ BOLESLAV: BUĎ TROCHU ŠKODOVÁK

Město Škodovky má podle Ondry Hercíka, spoluzakladatele módní značky Criminal Freaks, dost specifickej look. Hlavní trend se nemění už strašně moc let, bez ohledu na okolnosti, a je pro Bolku vyloženě specifickej. Ondra mu říká "Škodovák". Základem jsou mokasíny nebo tenisky, ponožky v úplně jiný barvě než všechno ostatní, a džíny nebo kapsáče. Ty ale musej bejt schválně krátký. Eleganci dodává pólo tričko, zastrčený do kalhot, a samozřejmě ledvinka. Do té si Škodovák dává úplně všechno. Často není zdálky poznat, jestli je to kluk nebo holka.

boleslav

KLADNO: STŘET DVOU GENERACÍ


Patrik Fiala sice vystudoval biomedicínu a dělá v marketingu, nedávno ale vstoupil do světa módy se svojí značkou Vintage Garderoba. Kladenskej look podle něj nejvíc ovlivňuje to, že je to v podstatě předměstí Prahy. Nestárnoucí čolek, účes, se kterým prorazil i Jarda Jágr, se tady drží pořád. Na tričku je dobrý mít obrovskej nápis. Jinak je místní móda kreativní fúzí pražskýho hipsterství a devadesátkovejch klasik. Na jedný straně skinny jeans, na druhý brejle okopčený od kníratejch americkejch televizních policajtů.

kladno

PRAHA: KOMBINOVAT SE DÁ COKOLIV

Mluvit o pražský scéně jako o jednotným celku je prakticky nemožný, stylistka a art direktorka BiggBoss Gear Alice Reindlová ale popisuje několik zajímavejch fenoménů, který se v metropoli drží dlouhodobě. Základem je nazout bílý tenisky a nesundávat je za žádnejch okolností, ani k plesovým šatům. Retro kalhoty musí bejt zkrácený a rozšířený u kotníků, což platí pro obě pohlaví. Na jaře a v létě jsou pak samozřejmostí sluneční brejle. V Praze tak stejně jako v dalších městech platí pravidlo o míchání různejch stylů. Stačí jen vybrat si ten svůj.

05

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>