Čtyři pravidla, kterýma se řídí každej díl Star Wars

Ve čtvrtek jdou do kin nový Star Wars. Pořád tak úplně nevíme, o čem to bude, ale zato jsme provedli pečlivou analýzu dosavadního materiálu a vytvořili univerzální sérii pravidel: Star Wars po svý ose.

Délka článku: 3 min
Blog

Hned zkraje musíme říct jednu věc: Star Wars jsou boží. V tom jsme všichni zajedno. Zároveň ale platí, že existuje několik pravidel, který se víceméně stačí naučit a můžeš rovnou začít psát novej díl. Zkusili jsme si to sami a fakt to funguje. Tohle jsou ony.

PRVNÍ KROK: TREFIT SPRÁVNÝ JMÉNA

Jména postav ve vesmíru Star Wars jsou hotová alchymie. Naštěstí na jejich tvorbu existují konkrétní algoritmy, jako třeba tenhle program. Nevíme, jak to funguje, ale všechny jména zní jako kombinace švédských nadávek a arménských pohoří.

Typická postava se může jmenovat třeba Jerc Rethalie, což je sedmnáctiletý sirotek žijící na nehostinné sirné planetě u svého adoptivního strýce (Carth Dettun) a nezajímá ho okolní svět. Když mu Jerc klade filozofické otázky, říká, aby přestal blábolit a šel radši zalít tuřín. Jednou se však Jerc naštve a vydá se daleko od svého domova, až zjistí, že je ztracený – a v ten okamžik potká prastarého mudrce jménem Kalar Yom.

star wars po svý ose

Hlavní záporák je jasnej Talak Elatar. Talak nosí kápi, mluví jako Holanďan s přeraženým nosem a používá obraty typu "to si jen myslíš, mladíku", "cestám osudu se nelze vyhnout" a "jednou budeš pykat za své činy". Nikdo tomu nerozumí, ale Talak dělá dlouhé pauzy mezi jednotlivými slovy a má jizvu na nose, takže víme, že je zlej.

Pak tu máme Danabom Croft, šestnáctiletou slečnu, která je uvězněná v žaláři intergalaktického šmelináře Zaimura Kelruneho. Jerc a Danabom se do sebe zamilují a stráví deset minut v romantickém dialogu, během kterého se oba nesměle rýpají v nose a pak je střih a pak spolu čekají dítě. Nakonec utečou na planetu Yskaar, kterou obývají mrmlající chlupaté potvory a jejich vůdce se jmenuje Shula Reyal a dělá blbé vtipy a mává u toho tykadly.

PŘESTOŽE JE GALAXIE OBROVSKÁ, VŠICHNI JSOU NAVZÁJEM PŘÍBUZNÍ

Jeden z nejvíc fascinujících aspektů celýho Star Wars vesmíru je fakt, že přestože bez nadsvětelné vesmírné lodi není možný dostat se z bodu A do bodu B, najít ztracený rodiče / ségru / tetu / siamský dvojče je jednodušší než dostat se v pátek z Prahy do Brna. V podstatě stačí vydržet dostatečně dlouho naživu a sledovat, jak se ti plní rodokmen 14 generací zpátky.

star wars po svý ose

KAŽDÁ PLANETA MÁ JENOM JEDEN EKOSYSTÉM

Planeta Yskaar, kde se odehrává finální bitva (čili 45% celýho filmu), je celá pokrytá modrým pískem. Není tam co jíst, pít ani jak se uživit, ale to nevadí, protože obyvatelé chodí na záchod na sousední planetu Kamlon, která je celá jeden velkej záchod. Ve vesmíru Star Wars má totiž každá planeta svůj pevně danej účel: louka, les, sníh, sídliště, oceán, poušť, močůvka, atd. Jenom ten páteční pražsko-brněnský přejezd by v tomhle příběhu vydal tak na sedm planet.

Na každý planetě samozřejmě vládne demokracie, i když má každá svoji vlastní královnu. Politologické struktury letí z okna, když celý vesmír terorizuje Talak Elatar a jeho armáda klonovaných robotických chobotnic.

star wars po svý ose

STAŘÍ MUDRCI SE NEUMÍ SCHOVÁVAT

Kalar Yom, velký mudrc mluvící zásadně v hádankách, má 4375 let a pořád umí skákat jako ruská baletka, přestože se schovává na planetě, kde každou noc prší síra. Víme, že jde o jednoho z největších géniů všech dob a že jeho jedinou touhou je zůstat skrytý před světem. Pak ho někdo náhodou najde v jeskyni.

Naštěstí. Protože jinak by musel celej film být o tom, že se nikdo nemůže nikam dostat, všichni jsou ztracení, nikdo si navzájem nerozumí a výsledkem je nudná filozofická konverzačka o marnosti lidského snažení. Něco jako normální život, a na to se nikdo koukat nechce.

Tak čau v kině, jo?

star wars po svý ose

Text: Dominik Zezula
IlustraceArtiom Pituşcan

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>