Žádná bitva není dost velká

Tam, kde někdo vidí rodinnou idylku na svahu, Hanzi Prouza vidí bunkry, ostnatý dráty a Freeski Jump. Doslova na zelený louce vydupal ze země eXcelent Soldiers, Freeski událost světovejch rozměrů.

Délka článku: 2 min
Interview

eXcelent Soldiers se začali rodit v Hanziho hlavě zhruba osm let zpátky vlastně náhodou. „V roce 2009 jsem se v Deštném připletl ke stavbě prvních velkých freeski závodů u nás,“ vzpomíná. Mrzelo ho, že povedená akce byla jenom jednorázová, a tak si řekl, že by bylo super zkusit na ní navázat. O rok dýl se zrodily první Soldiers.

Hanzi při práci

Občas musíš jít
za hranu možnýho

To by samozřejmě nebylo možný bez obrovskýho množství energie. Hanziho tajemství? „Moc se nepřehrabuju ve vzpomínkách, spíš koukám dopředu a snažím se hledat nový cesty. A rozhodně občas zariskuju, někdy jdu doslova až za hranu možnýho,“ dodává se smíchem. To by nešlo bez týmu skvělejch kolegů, mezi který se  od samýho začátku řadí třeba i Hanziho přítelkyně Eva.  

Hanzi nám vypráví příběh

Východ Evropy je pro
americký jezdce exotika

Deštné je městečko přímo na hranicích s Polskem a horalská romantika tak trochu opuštěnýho pohraničí z něj přímo čiší. Ideální místo pro poetickou horskou dovolenou? Určitě. Dějiště světovýho závodu pro 12 000 diváků? To už chce větší představivost.

Všech 600 obyvatel Deštného nesdílelo od začátku Hanziho nadšení pro věc, ale v průběhu let se ukázalo, kolik dobrýho může taková akce pro malý město v pohraničí udělat. Dneska patří Soldiers k vrcholům místní sezóny a dodávaj středisku zvuk doslova všude po světě. „Jezdce i diváky láká exotická atmosféra východní Evropy, stejně jako výbornej servis a nízký ceny. A všem samozřejmě chutná český pivo,“ směje se Hanzi.

Pražák

Bojujte na svahu,
ne v armádě

K vojenský tematice přivedla Hanziho atmosféra pohraničí a deštenská pevnost, která je doslova coby kamenem. Proto jezdci jako vojáci, kicker jako bunkr a psí známky místo medailí. Hanzi sám je přitom velkej pacifista. „Od začátku jsem dával pozor, aby Soldiers všichni chápali správně. Lidi se podle mě mají řezat ve sportu, ne v armádě.“

Vyjma skvělý atmosféry stojí Soldiers i na osobitým soutěžním systému, kde už od prvního kola jdou vždycky dva jezdci proti sobě. Od začátku tak jde o všechno. „Diváci i jezdci si rozhodně přijdou na svoje.“

  eXcelent Soldiers

Na Soldiers potkáš
světovou špičku

První ročník Soldiers zaplnila kromě zahraničních hostů i prakticky kompletní česká špička – pionýři freeskiingu. Rok od roku se akce rozvíjela, ať už se jednalo o větší účast nebo třeba netradiční využití techniky. „Loni už si závod nenechali ujít ani jezdci, který pravidelně obsazujou přední příčky na X-Games. Třeba Vincent Gagnier, kterej je v roce 2015 vyhrál.“ Soldiers se tak od loňska řadí mezi AFP World Tour Gold eventy.

Dneska jsou Soldiers nejlepší ukázkou toho, že se daj v Česku dělat věci na špičkový úrovni. Což samozřejmě platí i o mejdanech, na kterejch se nad pivem sejdou organizátoři, jezdci i fanoušci. Končí se až nad ránem, ale ten zážitek rozhodně stojí za to. Energie v Deštném totiž vyzařuje snad přímo ze vzduchu. 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>