Víš, že v Praze existuje ženskej tým americkýho fotbalu? Teď už jo.

Americkej fotbal je u nás spíš okrajovou záležitostí. Nadšenci se ale najdou – dokonce i mezi ženami. Tým Prague Harpies tvoří slečny, který už nebavilo koukat na svůj oblíbenej sport v televizi. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní oči.

Délka článku: 4 min
Interview

Kdo kdy řekl, že existuje něco jako "něžný holčičí" sporty? Prague Harpies jsou prvním ženským týmem amerického fotbalu u nás. A je jim jedno, když jim někdo předhazuje, že by měly raději stát u plotny. Za skoro šest let existence zažily vzlety i pády, jako asi každej, kdo byl někdy v něčem první. Toto je mimochodem první rozhovor v historii magazínu, kde na otázky odpovídalo asi třicet lidí. Vypadalo to spíš jak někde na diskusním panelu. Nebo ve škole. Nebo v aréně.

prague harpies zensky americky fotbal

Jaký reakce můžeš očekávat, když se místo „tradičních holčičích“ sportů rozhodneš pro americkej fotbal? V první řadě ti řeknou, že jsi blázen. Proč se chceš dobrovolně zrakvit? A pak přijdou klasický sexistický klišé: Tohle holky nedělají! To jako budete hrát v bikinách? Nebo se může stát, že tě uvidí máma v dresu a řekne ti, že u tebe byla naposledy. Rozhodně to není lehký – ale když máš na sobě kompletní výstroj, připadáš si nezničitelně.

"Jsme první ženský tým v ČR. Začaly jsme hrát před pěti lety, kdy jsme byly jenom tři, a proto jsme udělaly velký nábor. Asociace americkýho fotbalu tady už fungovala dlouho, ale vlastní soutěž měli jenom chlapi. My jsme začaly prosazovat koncept ženské ligy, a když vznikly i další týmy, tak to klaplo. Letos jsme hrály druhý ročník ve třech a vypadá to, že za rok by nás mohlo být zase víc."

Prague Harpies ženský americký fotbal

"Když se bude zvyšovat počet týmů, bude se zvyšovat úroveň celého sportu u nás. Víc týmů znamená víc zápasů, víc zkušeností, větší konkurenci, ale hlavně víc zábavy. S rozšiřováním bývá někdy problém, protože je s ním kromě srandy na hřišti občas spojená i celkem náročná administrativa, ale i tak už tady vzniklo devět týmů. Loni u nás chtěly hrát holky z Polska a vyptávaly se i Norky, což je úspěch. Mužská liga se v ČR hraje skoro 25 let. Za tu dobu tu byla spousta dobrých hráčů, ale jenom pár z nich to dotáhlo do zahraničí, kde se tím můžou uživit. Možná že dcerám dcer našich dcer se to povede taky, ale teď si to neumíme představit."

giphy.gif

Jak se hraje klasickej fotbal, to asi každej ví. Jeho americká odnož ale zůstává pro spoustu lidí v ČR totální záhadou – vypadá to, že cílem je pomlátit se na hromadě. Samozřejmě je za tím ale mnohem víc.

"Vysvětlíme ti pravidla co nejjednodušeji. Chyť člověka s míčem, slož ho na zem, a pokud máš míč, nenech si ho vzít za žádnou cenu. Všichni si třeba myslí, že střídání fungujou jako v evropským fotbale, ale není to tak. Buď je na hřišti obrana, která hraje na útok druhýho týmu, nebo obráceně. Cílem je dát touchdown, to znamená dostat míč za čáru na konci hřiště. Vidíš? A už tomu rozumíš!"

prague harpies ženský americký fotbal

S názory, že ženská nepatří na hřiště, ale do kuchyně, se Harpyje setkávají často. Není to ale univerzální – jejich trenéři jsou chlapi, jejich manželé chodí fandit na zápasy. Pořád nicméně platí, že prosadit se v podobným prostředí je pro ženy daleko těžší.

"Nejvíc nám to dávají sežrat paradoxně chlapi, kteří americký fotbal hrají taky. Na Facebooku třeba píšou, že je hrozný se na nás koukat, protože to nikdy nebude vypadat tak dobře jako mužskej fotbal. A proč raději nestojíme u sporáku, když to nám jde stejně nejvíc. Ale zbytek komentářů je zase pozitivní. Naši trenéři jsou sami aktivní hráči a podporují nás. Negativní reakce jsou, ale je to spíš výjimka."

giphy.gif

Existuje vůbec něco, v čem je ženská a mužská odrůda amerického fotbalu výrazně odlišná? Harpyje říkají, že při hře až moc přemýšlí, což je často na škodu. Chlapi prý umí vypnout a opřít se do hry jenom fyzicky. Na druhou stranu se málokdo z nich pyšní ohonem až do pasu. 

(Ne že by to byla výhoda – vlasy jsou považovaný za součást dresu. Pokud se rozhodneš okouzlit publikum dlouhým copem, riskuješ, že tě za něj protihráčky stáhnou k zemi.)

"Příprava na zápas spočívá ve sledování záznamů týmu, se kterým se máme utkat. Připravujeme se s trenéry, řešíme taktiku, náběhy a další akce. Musíme se učit i používat barvy nebo čísla jako kamufláž. Takže když trenér řekne třeba: „Modrá, tři!“, musíme vědět, co máme udělat. A fakt to funguje!"

prague harpies ženský americký fotbal

"Další rozdíl mezi mužským a ženským fotbalem je třeba v tom, že po cestě na zápas je v našem autobuse docela slušná hostina. Takže stíháme i stát u plotny, u který by nás někteří tak rádi viděli. Pečeme a vaříme snad všechno od domácí paštiky až po zákusky. A teď se zeptejte chlapů, co dělají před zápasem oni!"

giphy.gif

Po zápase k holkám promlouvalo hned sedm trenérů. To proto, že v týhle hře existuje víc pozic než jenom gólman, útočník a obránce. Každý z trenérů má na starosti jednu ze základních pozic. V profesionálních ligách jich může být klidně i víc.

"Každá pozice je technicky odlišná. Proto je na každou potřeba jednoho trenéra, který ji koordinuje. Někdo hraje útok a někdo obranu, ale to se dělí na další pozice. Trénujeme dvakrát týdně dohromady, pak jsou i individuální tréninky jednotlivých pozic. Většina holek k tomu jede i fitko, chodíme běhat nebo třeba darovat krev. Což teda není trénink, ale chceme, aby o nás lidi věděli, že stojíme za správnými věcmi."

Prague Harpies ženský americký fotbal

V ženským americkým fotbalu žádný stereotypy nefungují. Je jedno, jestli jsi malá, tlustá, hubená nebo vysoká. Každá si najde svoje místo. Tým funguje jako komplexní organismus. Harpyje mají mezi sebou středoškolačky i (skoro) čtyřicátnice, najdeš tu policajtky, inženýrky, umělkyně, právničky i matky od rodin.

"Myslíš, že by tě americkej fotbal bavil? Pokud jo a nežiješ v Praze, domluv se s kamarádkama a založte vlastní tým. A pokud z Prahy jsi, pojď hrát k nám!"

prague harpies ženský americký fotbal

text: Pavla Gabrhelíková
foto: Štěpán Svoboda 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>