Srandu si dělám hlavně sám ze sebe

Stand-up comedy je jediný umění, ve kterým se zlepšuješ tím, že jseš špatnej, říká vycházející hvězda český scény Nikola Džokić.

Délka článku: 3 min
Interview

Čas: Asi osm večer. Místo: Rock Café. Na pódium v rámci večeru Underground Comedy přichází týpek v teniskách a sáčku. Nebejt jeho kámoše, kterej ho k tomu překecal, možná by se Nikola Džokić ke svýmu prvnímu stand-upu nikdy neodhodlal.

Slovo 'nuda' je pro tohohle svéráznýho dlouhána se srbským přízvukem neexistující pojem. Klasický stand-up večery jsou na české scéně poměrně krátce, a přestože se od výstupů na západě, kde je tenhle žánr jako doma, pořád dost liší, v klubech bývá vyprodáno. Nikola je na scéně nováčkem, ale svoje publikum si už získal. 

Za 9 měsíců, co se Nikola stand-upům aktivně věnuje, už stačil proniknout do týmu komiků vystupujících pod názvem Underground Comedy. Na pódiu si servítky rozhodně nebere. Vyjadřuje se k tomu, co ho se*e, udivuje nebo definuje, nejčastěji v Rock Cafe, Aeru a Royal Praha. V současnosti už vystupuje třikrát nebo čtyřikrát týdně, což je v téhle branži hodně solidní číslo.

Stačí koukat kolem sebe

Nejlepší nápady vznikají samozřejmě v hospodě. Nikola začal tím, že rozesmíval lidi nad pivem. Jednoduše ho bavilo tvořit kolem sebe dobrou atmosféru, ať už v partě kámošů nebo třeba statusy na facebooku. První stand-up rozjel fórama o bezdomovcích, který si předtím zkoušel doma před zrcadlem a dopisoval ještě v tramvaji. Povedlo se. Pak mu lidi z Underground Comedy nabídli, aby s nima začal vystupovat.

dzokic

.

Když půjdeš po ulici a uvidíš nějakej incident, třeba mileneckou hádku bezdomovců, všimni si, jestli někde poblíž nepostává na první pohled nezúčastněnej, ale při bližším zkoumání pozorně naslouchající člověk. Možná jsi totiž narazil/a na Nikolu. Většina jeho stand-upů vzniká ze situací, který ho obklopujou na obvyklejch místech. Rychle do poznámek v telefonu naťuká svoje postřehy. Doma si k nim sedne, přidá pár fórů, udělá z toho vystoupení na deset minut a pak to sází do lidí.

Vycházím normálně z historek, i když ve stand-upu komici často těží hlavně z takzvaných one linerů. Nebo mají celej výstup připravenej do podrobna. Jakože: Bydlím se svojí mámou a (vtip). Já ne.

Předsudky na pódiu nevadí

Podle Nikoly je základem mluvit o tom, co člověk prožívá. Tvůj stand-up stojí a padá na tom, jestli ti lidi věří. Musíš bejt přirozenej, aby to bylo vtipný. Vymejšlet si můžou profíci, kteří už toho mají za sebou opravdu hodně. Pokud jsi teprve na začátku, mluv o tom, s čím se ztotožňuješ. Jako u piva.

Když je někdo tlustej, ať si z toho udělá srandu. Stejně tak pokud je někdo slepej. Protože je skvělý, pokud slepec přijde s hláškou typu: No, dneska to moc nevidím... Když je na pódiu vysoká holka a má na to narážky, lidi se zasmějou. Já těžím i z toho, že jsem Srb. Snažím se používat stereotypy, který si lidi o Srbsku myslí, což celkem funguje. Neurážím se, naopak mi přijde super, když nějakej kolega použije vtip přímo o mně.

Nikola vysvětluje, že základní měřítko toho, jak se ti povedl výstup, je potlesk. Oproti Americe, kde je stand-up pro velkou část lidí každodenní zábavou, mají Češi jednu výhodu – prakticky se tu neobjevujou heckleři (lidi, jejichž cílem je komika urazit a rozhodit). Český publikum chodí na stand-upy proto, aby zapomnělo na každodenní průsery a pobavilo se. A ještě jeden velkej rozdíl: komedie v ČR má tradičně spíš estrádní charakter. Nová generace komiků, do které patří i Nikola, už ale věrně kopíruje tradiční západní stand-up model.


ZAMRZNOUT MŮžOU I PROFÍCI

A nějaký tipy do začátku? Nikola doporučuje sledovat open-mic večery, připravit si materiál a prostě to zkusit. Když se nezadaří, nic se neděje. I zkušeným komikům se stává, že si s publikem prostě nesednou, případně že jednoduše nemají den. Zamrznou na pódiu a neví. Důležitý je se v takovým případě nevzdávat, ale spíš to brát jako poučení do budoucna.

Nikola je týpek, ze kterýho srší pozitivní energie. Což se hodí v případě, když vystupuje pozdě a lidi v klubu už měli trochu víc piv. Až na něj příště někde v klubu narazíte, sledujte, jestli použije nějaký hlášky na téma úrazovýho pojištění, nemocnic nebo tak něco. Z našeho rozhovoru totiž odcházel s tím, že právě vymyslel novej fór. Prý viděl ve městě sanitku a napadlo ho, že sanitka je vlastně takovej smutnej taxík.

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>