Roztoč to na svahu

eXcelent Soldiers jsou doslova za dveřma. Nejvyšší čas vyrazit na svah a zkusit si ty vymazlený freeski triky na vlastní kůži. Tady je návod na čtyři do začátku.

Délka článku: 2 min
Interview

Hanzi Prouza, zakladatel eXcelent Soldiers, v tom má jasno: Freeskiing je nejpřirozenější forma lyžování. Zatímco většina lidí si pod lyžováním představí sjezdovku, branky a carvingový oblouky, freeskieři k němu přistupujou trochu jako děti, který na lyžích stojí poprvý. Jednoduše si hrajou a objevujou nový věci.

Freeskiingu se můžeš věnovat prakticky kdekoliv, kde je sníh. Potřebuješ jenom pár věcí a ta nejdůležitější je v tvojí hlavě, ochota experimentovat a bavit se. Filozofie volnosti a svobody.

Neskákej po hlavě

Kromě nadšení přece jenom potřebuješ vědět pár věcí do začátku. Ze všeho nejdřív se nauč jezdit pozadu a zastavit prakticky kdykoli. Počítej, že při jízdě toho moc neuvidíš, takže si pokaždý radši zkontroluj terén. Ve snowparcích se totiž čas od času upravujou překážky, což je celkem fajn zjistit před tím, než se odrazíš.

Náročná elegance

Názvy skoků se odvozujou od stupňů rotace, takže Zero neznamená, že jsi nějaká nula, ale prostě to, že skáčeš rovně. Člověk by čekal, že Zero bude nejjednodušší, ale je to spíš naopak – ve vzduchu je totiž přirozený se točit kolem svý osy. Pokud skáčeš rovně za nosem, je tehle skok ještě docela jednoduchej, pozadu je ale vcelku náročnej na techniku a provedení. Špatně se orientuješ a není snadný udržet směr.

Efektní základy

Jednička (podle anglickýho one eighty) znamená, že ve vzduchu opíšeš půlkruh. Tenhle skok je mimořádně důležitý zvládnout, protože se při něm naučíš odrážet se a dopadat v opačným směru. Jednička je nejlepší pro trénování techniky a podle Hanziho je při skoku na velkou vzdálenost i nejhezčí.

Kolem svý osy

Při trojce (no jasně, three sixty) se tělo lyžaře otočí ve vzduchu kolem svý osy. Každej jezdec tenhle trik různě vylepšuje, základ ale zůstává stejnej. Trojka je jednodušší než první dva skoky, protože je to přirozenej pohyb. V poměru náročnosti a výslednýho efektu jasnej favorit.

Roztoč fantazii

V okamžiku, kdy zvládáš zero, jedničku i trojku, máš v podstatě zmáknutý kompletní základy a můžeš začít kombinovat. Pětka je trojka s jedničkou – opíšeš ve vzduchu kompletní kruh a ještě půlkruh navíc. Jestliže nižší rotace jsou náročnější na techniku, od pětky dál je zase mnohem těžší zvládnout dopad.

Dál už je to na tobě. Jakmile zvládneš dopad, můžeš přidávat další násobky 180 podle svýho uvážení. Alex Schlopy třeba skočil 1980 stupňů, což už je slušná výzva. Akorát, že když na konci spadneš, skok se nepočítá. Jak ale říká Hanzi: Kreativitě se meze nekladou. To platí pro úplný nováčky i profíky na eXcelent Soldiers. Stačí jen chtít a jít si po svý ose. 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>