Rollerderby aneb Tyhle holky nechceš naštvat

Dámskej wresling není žádná princeznovská pohádka. Dvanáct holek na bruslích se totiž při něm řeže hlava nehlava.

Délka článku: 3 min
Interview

Tři jednoduchý otázky: Jsi holka? Lezou ti na nervy řeči o tom, že všechny holky jsou křehký bytosti, který touží tak maximálně po hezkým sporáku? Hledáš sportovní vybití, ale chceš něco akčnějšího než aerobikový variace na evropský disco hity z roku 1993? Pokud jsi odpověděla třikrát 'ano', roller derby je něco pro tebe.

Podívali jsme se do zákulisí tohohle sportu společně s Prague City Roller Derby, elitním pražským týmem, kterej jezdí na zápasy po celý Evropě. V dubnu se holky utkaly na domácí půdě s Belgičankama Holy Wheels Menace.

P1050137-original

Tenhle "křehký" sport si jede po svý ose už téměř sto let. Tehdejší 'dámský wrestling na bruslích' vznikl spíš jako pobuřující show. Deset holek, co se navzájem drtí v plný rychlosti na bruslích, nepatřilo k obvyklým meziválečným zábavám.

Teprve v 70. letech se tyhle odvážný Amazonky dočkaly uznání, a to ze dvou důvodů – tím prvním byla celková změna atmosféry ve společnosti, tím druhým pak nástup punkovýho hnutí. Barevný číra, sichrhajsky a roztrhaný hadry pronikly do mainstreamu, a živelná energie roller derby do tohohle prostředí skvěle zapadla.

Punk's not dead. Ani v tělocvičně.

Ačkoliv to na první pohled vypadá jako čistokrevnej estrogenovej chaos, ve skutečnosti má roller derby jasný pravidla. V týmu jsou čtyři blockerky a jedna jammerka s hvězdou na helmě. Body se dávají za každou protihráčku, kterou vaše jammerka předjede. Základem je tak blokovat soupeřovu jammerku a zároveň se snažit dostat tu svoji co nejdál.

Vymyslet v takový rychlosti úspěšnou taktiku není lehký. Musíš udržet rovnováhu a nemotat se na bruslích jak špína v kýblu. K tomu furt překonáváš pocit, že každou chvíli začnou praskat kosti.

Takhle.

Holky zásadně vystupujou pod přezdívkama; před hrou se zkrátka 'převlíkaj' do kůže bojovnic. Ladis Sweet Masterpiece, opora pražskýho týmu, se k tomuhle sportu dostala poměrně rychle. Začínala s judem, kvůli zranění si ale musela brzo najít jinou zábavu. A protože běhat jen tak s buzolou po lese je asi podobně zábavný jako pozorovat schnoucí zeď, sáhla po bruslích.

V televizi běžela reportáž o roller derby týmu v Praze, a když zazněly fráze 'punk na bruslích' a 'plně kontaktní sport', bylo to jasný. Bruslit jsem sice neuměla, ale na judu jsem se naučila dobře padat, holky mě vřele přijaly a pak už to šlo rychle.

P1050257-original.jpg

Stejně jako v 'klasickým' wrestlingu hrajou důležitou roli nástupní rituály. I účetní v bance, která se jmenuje Vlasta, se může během chvilky proměnit ve válečnici. Ladis používá bojový malování na obličej. Pomáhá jí i hudba.

Před prvním zápasem bylo potřeba rychle vybrat číslo dresu, tak jsem zvolila 800, podle jednotky T-800 z Terminátora. Líbilo se mi, že je to zastaralá bojová jednotka, co jako jediná získala sebeuvědomění.

Od tý doby si před zápasama pouštím soundtrack a připomínám si, že musím držet chladnou hlavu. Důležitý je neztrácet přehled o dění. Musím bejt nezastavitelná a po každým pádu se hned zvednout. Stejně jako Terminátor.

Případně se šikovně vyhnout.

Když se spojí touha po adrenalinu s českýma hokejovýma genama, není divu, že se tenhle sport u nás chytil relativně rychle. Důležitější než technika bruslení je ale celkovej přístup a energie. Neumíš bruslit? Nevadí - v roller derby scéně všichni táhnou za jeden provaz. Pokud někde kolem páteře a vzadu v hlavě cítíš tu výzvu, odhodlání pustit se do boje v divoký rychlosti, zbytek se naučíš.

Víc než polovina holek, co se zajdou podívat na první trénink, nakonec po pár týdnech obstojně jezdí a po pár měsících už závodí.

P1050240-original.jpg

Ladis vyzdvihuje jeden důležitej fakt - roller derby pro ni není jen sport, ale především scéna plná skvělejch lidí. 

Potkala jsem tady svoje nejlepší kamarádky. Tenhle sport přitahuje určitej typ osobností, protože není ani jednoduchej, ani měkkej. Zároveň je potěšení sledovat na vlastní oči vývoj něčeho u nás neokoukanýho a takhle divokýho.

Vznikla tady zajímavá kultura. Organizujem a financujem společně úplně všechno, hlavně ale držíme uvolněnou atmosféru, která k roller derby patří od začátku.

Pokud do mě zrovna někdo nevrazí.

V zápase proti Holy Wheels Menace byly naše holky outsiderem. Belgičanky nad nima měly v evropským žebříčku náskok 60 míst. Ladis a spol. ale předvedly bojovnej výkon a nakonec prohrály jenom o čtyři body (116:120). 

Bylo to tvrdý, plný pádů a ukrutnýho soustředění, ale zároveň férový a kamarádský. Po závěrečným hvizdu si všechny holky vystřihly společnou fotku. Ladis říká, že příště u toho můžeš být i ty.

Roller derby určitě doporučuju každýmu, koho chytne ta atmosféra. Hledáme i rozhodčí a lidi na různou výpomoc, takže nejde zdaleka jenom o zápasy. Fungujeme jako komunita, táhneme všechny za jeden provaz. A je to naprosto skvělý.

Selfíčko!

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>