Prkna mezi panelákama: Scéna na Čerňáku žije!

Pro angličtináře, kteří se nevyznají ve skate značkách, je název akce Lakai rides on Ambassadors slušným lingvistickým oříškem. Pro skejťáky samotný jde o jeden z neoficiálních vrcholů léta. I když v něm jde víc o atmosféru než o prachy a slávu.

Délka článku: 4 min
Interview

Místo: Praha, Černý most. Metrem až na konec a pak ještě chvilku pěšky. Tady se psal pořádnej kus historie pražské skate scény… a tady taky vrcholí letní série Lakai rides on Ambassadors, čtyřdílnej závod, kde amatéři můžou získat svoji první sponzorskou smlouvu. Letos to vychází na třetího září.

Honza Bašný se na akci začal podílet asi deset let zpátky. Nešlo to jinak: sám se na Čerňáku narodil a vyrůstal. Dnes pořádá ‘Ambasadory‘ (jak se celé sérii přezdívá) spolu s Jirkou Broumem, kamarádem s dětství, se kterým tvoří základ Black Bridge Bastards. Bastardi z Čerňáku. Stará parta.

"Když řekneš na scéně Black Bridge, každej ví, o co jde. Tohle je můj domov. Skatepark, paneláky, odřený kolena v parku... Nostalgie."

honza bašný lakai

Ambasadory jsou jediná podobná akce v ČR. Šance pro amatérský jezdce, kteří chtějí proniknout do první ligy. První ročník proběhl už dvanáct let zpátky, i když tehdy šlo jenom o jednorázovej závod. O dva roky později se přidal i Honza. Nejdřív jako rozhodčí. A přestože teď je z něj uznávaná postava scény, jezdí po světě a s kámošem Tomášem Vintrem pořádají i Grand Prix Beroun, na svoje začátky si pořád živě pamatuje.

Tak patnáct let zpátky jsem začal jezdit na bruslích. Kousek za Čerňákem. Vydrželo mi to asi měsíc, protože jsem chtěl zkusit skejt. Našetřil jsem si na něj dva a půl tisíce, byly to tehdy hrozný prachy. Po dvou dnech jsem si naštíp desku, tak jsme to s tátou lepili epoxidem, protože na novou jsem prostě neměl. Teď už tyhle starosti nemám, ale v začátcích jsem to řešil hodně. A právě pro tyhle začátečníky jsou Ambasadory určený.“

honza bašný lakai

Honza je rozenej organizátor; kromě toho, že jezdí na prkně po celým světě, má ještě regulérní práci a dvakrát týdně vede skejtovou školu. Když se mu proto naskytla možnost zapojit se do pořádání série, automaticky ji spojil se svýma sponzorama – Lakai kvůli botám, Ambassadors kvůli prknům (teď už ten název dává smysl). Víc toho nepotřebuješ.

Letos má celá série čtyři zastávky; tři z nich už jsou minulostí, zbývá poslední. Celkovýho vítěze určí součet bodů nasbíranej napříč všema závodama – nestačí proto zaválet jednou, musíš to zvládnout čtyřikrát. Odměnou je sponzorská smlouva na skejty.

Zjistili jsme třeba, že nemá moc cenu jezdit na Moravu. Zkoušeli jsme uspořádat závod v Ostravě, kde je krásnej park a silná scéna, ale ti kluci pak nechtěli na další kolo do Prahy, protože to je přes celou republiku. A my chceme, aby rideři fakt objeli všechny zastávky. Takže se držíme hlavně kolem středních Čech s tím, že finále je vždycky tady. U nás doma. Na Čerňáku.“

honza bašný lakai

V posledních letech byly Ambasadory spojený s lokálním festivalem, takže se počet návštěvníků za celej den vyšplhal až ke třem tisícům. Letos už to sice neplatí, ale program je i tak nabitej až po strop: kromě závodů samotných chystá Honzův tým i různý exhibice, speciální minirampu, kterou po setmění nasvítí kluci ze studia DRAWetc., streetfood, soutěže o nejlepší triky, Excelent kontejner, živý studio Radia Spin a speciální set DJ Akvamena.

Na první ročník se přihlásilo snad 120 kluků. Byli vyloženě natěšení, sjeli se z celý republiky, byl to pro ně obrovskej zážitek. Třeba neuměli vůbec žádný triky – ve skutečnosti byli rádi, že si na prkně nerozbili hlavu – ale stejně přijeli. Dostali reklamní klíčenku a měli z toho hroznou radost. To už je ale hodně velká nostalgie.“

Teď očekáváme tak 50 jezdců. Jasně, kdybych pozval profíky, nasadil prize money, tak to přiláká mnohem víc lidí. Já to ale chci dělat jinak. Není to profi závod, ale pofel s kámošema. Celá scéna je o tomhle. Když jsem začínal já, tak jsme s klukama vstávali v pět ráno, vzali prkna a jeli vlakem do Budějovic na závod – pokud nás rodiče vůbec pustili. Teď to mají mladí kluci jednodušší, ale ta vášeň je tam pořád."

honza bašný lakai

Získat sponzorskou smlouvu od Ambassadors se vyplatí už proto, že spotřeba prken je poměrně vysoká – pokud tedy máš v úmyslu na nich fakt jezdit. Honza jich vymění dvacet až pětadvacet za rok. Můžeš mít sebelepší značku, ale furt je to jenom deska, která nějaký držkopády ze dvou metrů prostě nevydrží.

Kluci si často koupí dobrý prkno a pak se s ním bojí skákat, aby ho nezničili. U nás si můžou vyjet smlouvu na dvanáct prken za rok, což je v tomhle směru super. Občas se mi stává, že vidím mladýho kluka, jak je v háji, protože si rozbil skejta a nemá na čem jezdit. Tak vezmu svoje starý prkno a prostě mu ho dám. Tady jsou všichni úplně v pohodě.“

Mladý kluky to nakopne, aby se tomu fakt věnovali – a ti starší jsou rádi, že mají zásobu. To jsou už normálně chlapi, co chodí přes rok do práce a v létě si zajedou sem na Čerňák, dají pivko s kámošema, poslechnou hudbu, zablbnou si. Není to žádnej českej pohár, žádný mistrovství světa. Nějaký stresování tady nemá co dělat.“

honza bašný lakai

Když za mnou nebo Tomášem (Vintrem) někdo přijde, že si chce pokecat a probrat nějaký triky, tak si ten čas uděláme. Ambasadoři jsou sice tradiční akce, která má na scéně jméno, ale v první řadě jde pořád o skvělou party. Občas přijedou starý páky, který tady pak předváděj oldschoolový triky, válej se u toho po zemi a mladý na to koukaj: Wow, legendy! A pak jdou všichni spolu na pivo. A o tom to celý je.

honza bašný lakai

Text: Dominik Zezula
Foto: Štěpán Svoboda 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>