Pět pravidel pro začínající DJe

DJing možná vypadá jednoduše, ve skutečnosti je to ale docela složitý umění. Aid Kid a Kewu ti prozradí pár tipů, který jim pomohly vypracovat se ve stálice pražský klubový scény.

07.03.2016
Interview

O Aid Kidovi jsme psali už začátkem roku, kdy nám předváděl, co se mu honilo hlavou na předvánočním turné. Od té doby dostal cenu Vinyla za objev roku a jeho jméno září čím dál výrazněji. Když zrovna nehraje vlastní tvorbu, objíždí republiku jako DJ. Stavili jsme se u něj doma s jasným cílem: získat nějaký rady do začátku.

01

Aid Kid (Ondra) a Kewu (Mikuláš) jsou kámoši, na akcích se potkávaj často a rádi hrajou společný sety. A protože dvě hlavy ví víc než jedna, zeptali jsme se obou: Co byste doporučili těm, kteří chtěj začít hrát jako DJové? Máš doma kvalitní sluchátka, zvládáš všechny základní programy, a teď stojíš před největší výzvou - skutečně vylézt ven a rozbalit to před lidma. Zajímaly nás tipy, který pocházej přímo od téhle dvojky. Drobný detaily, který ti ve výsledku můžou ohromně pomoct. Tady je jejich Svatá pětice.

1. Bacha na sluchátka. Kloužou.

Takže jses rozhodl/a, že se do toho fakt dáš. Zbývá nacvičit první set a domluvit si první hraní. Ještě předtím ale Mikuláš doporučuje naučit se držet sluchátka ramenem, jako telefon, když máš obě ruce plný. Důvod je prostej: Pokud máš vlasy, sluchátka kloužou a padaj. Ondra vlasy nemá, takže mu to nevadí.

02

2. Neber se moc vážně. Lidi rádi fóry.

Můžeš bejt ten nejtalentovanější mladej DJ na světě, ale když se u toho budeš tvářit jak na ministerstvu nudy, lidi půjdou pryč. Oba kluci se shodujou na tom, že je dobrý přistupovat k hraní s nějakou vážností, ale stejně tak důležitý je nebát se odlehčit. Třeba nabořit hip-hopovej set Madonnou.

03

3. Nepřežírej se. Lepší je hrát nalačno.

Tohle je asi dost individuální tip, ale Ondra na něj nedá dopustit. Před vystoupením prý nemůžeš udělat nic horšího než nacpat si teřich tak, že se pak nemůžeš ani pořádně hejbat. Výhodnější je schovat si večeři až na potom. Energii během hraní ber z lidí, ne z jídla.

04

4. Navaž na DJe před tebou. Připrav půdu pro dalšího.

Protože nejsi v indie folkový kapele, ale za pultem, je vysoce pravděpodobný, že před tebou i po tobě budou hrát další DJové. Publikum se ale přišlo bavit, a není nic horšího než vytrhnout celej sál z rytmu. Sleduj, na koho navazuješ, a buď přitom plynulej. A když víš, že tě střídá jinej kolega, klidně se s ním předem domluv.

05

5. Requesty nebrat. Zvlášť ty úplně blbý.

Na závěr jedna věčná klasika – i mimo zaprděný vesnice, kde DJ rovná se pouštěč devadesátkovýho eurodiska z Winampu, platí, že lidi k tobě prostě budou chodit s prosbama na konkrétní songy. To je nevyhnutelnej fakt. Nebuď arogantní, neposílej je do háje, ale zároveň se nenech ukecat. Je to tvůj set. Ty sám víš nejlíp, co chceš hrát. Proto tu jsi.

06

Fotogalerie

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>