Longiy kreslí apokalypsu všedního rána

Rána by neměly existovat. Vstát a něco dělat je zlo. Longiy, ilustrátor a vítěz RAW 2015, to dobře zná. V šesti gifech přesně vyjádřil pocity člověka, kterýmu v 8:00 drnčí budík u hlavy.

Délka článku: 2 min
Interview

Probudíš se a zjistíš, že sis přes noc zapomněl nabít mobil. Jediný, co máš doma k snídani, je napůl nedopitej lahváč z předchozího večera. Musíš vstát, oblíct se, jít nakoupit a celkově začít znova fungovat. Zní to povědomě?

S Longiym jsme udělali šest jednoduchejch fotek všedního rána. Na začátku probuzení, na konci zasloužená snídaně. Je to naprosto normální, úmornej proces. Jenže Longiy je umělec a ke všemu přistupuje kreativně. I takovej festival nudy, jakým je ranní cesta do obchodu a zpátky, vnímá jako psychedelickou odyseu. Digitálně upravil fotky tak, aby věrně zachycovaly jeho vnitřní pochody.

8:00. Budík. To tlačítko, který mě nechá ještě pár minut spát, jsem za poslední půlhodinu znásilnil už asi sedmkrát. Musím se vykopat z postele. Bolest, chlad, nechuť.

01

8:15. První úkol dne: Čtení na záchodě. Je to bída. Sto let vyluštěný křížovky ani starý čísla Ženy a život mi neříkaj nic novýho. Kdybych měl nabitej telefon, mohl bych aspoň sedět na netu. Ale ne. Křížovky. Se špatnejma vtipama v tajenkách. Zlo.

02

8:30. Na tramvajový zastávce nestojí nikdo. Normální lidi už dávno seděj v práci. Je to divný. Jsem v centru Prahy, ale jsem tu sám. Takhle nějak se asi cejtí postavy Cormaca McCarthyho.

03

8:40. LÍZÁTKO! První dnešní výhra. V kapse jsem objevil poklad ze ztvrdlýho cukru za tři koruny pade. Boží.

04

8:45. ObchoďákKdybych měl víc rukou, tak to mám za sebou mnohem dřív. Ale nemám. Tak si to můžu alespoň představovat. A mít to za sebou později.

05

9:15. Konečně snídaně. Jídlo. Odysea ukončena. Ještě mám před sebou celej den, ale to teď nemusím řešit. Protože mám jídlo. I když zbytek dne je tam venku... číhá... čeká na svoji šanci... 

06

Longiy je člověk, kterej zkrátka vidí všední věci nevšedním pohledem. Když vnímáš okolní svět jako čistý plátno, nic takovýho jako nuda neexistuje. Jemu samotnýmu tenhle přístup vynesl výhru v soutěži Raw Art Wrestling. Excelent jako hlavní sponzor akce pak zajistil, že jeho umění mohly obdivovat tisíce lidí. Třeba na letních festivalech. Na začátku téhle cesty je ale vždycky prvotní vize - a když dojdeš do bodu, kdy tě vize napadají i se zbytkáčem ráno na záchodě, máš napůl vyhráno.

Fotogalerie

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>