Léna Brauner hrdinka ohně

Bořit hranice zavedených konvencí, posouvat se dál po svý ose a zkoušet věci, který ostatní ani nenapadnou. Tak by se dala popsat tvorba umělkyně Léna Brauner.

Délka článku: 2 min

„Existuje něco, co bys chtěla vytvořit a ještě si na to neměla prostor? Kam by ses po svý ose chtěla vydat?“ Tak zněla otázka eXcelentu, o které Léna nemusela dlouho přemýšlet. „Chci malovat něčím, co nejde kontrolovat. Chci, aby to bylo velký a složitý. Chtěla bych malovat ohněm“.


Ta vlhkost mě děsila

Videoklip pod taktovkou Štěpána Foka se natáčel pozdě večer na Strahově. „Celou noc jsem žila v permanentní nervozitě, jestli se moje část vůbec povede – zkuste zapálit něco mokrýho, že jo. A můj obraz neměl jenom hořet, on měl přímo explodovat. Můj pyrotechnik Miro měl párkrát sklony se vypařit spolu s mlhou, ale naštěstí to klaplo a my si mohli okolo páté ráno spokojeně ohřát ruce nad dohořívající malbou.“

mobil1-original

Chceš malovat, tak maluj!

"Dělat věci novým neotřelým způsobem je moje. Hrát si s ohněm byla paráda. Stále tvrdím, že malovat se dá na cokoliv a čímkoliv. Tahle výzva byla přesně jedna z těch věcí, které tě posunou dál po svýose. Je to další metoda, kterou si osahám, takže když ji budu chtít zkusit příště, už si jenom vychytávat mouchy. Stres spojený s něčím novým opadne anebo bude alespoň snesitelnější. Je to pro mě především zkušenost a pocit takového pěkného naplnění, že se opět něco povedlo."

mobil2-original

Být šťastná?! Jde to!

Zatímco řada ostatních umělců si hýčká nějaký velký kariérní sen, u Lény to tak docela neplatí. “Motivuje mě především to, že chci být šťastná a žít přítomným okamžikem,“ přiznává. „Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je to celkem fuška. V neposlední řadě chci podle tohoto principu vychovat svoji dceru. Ke štěstí, osobní svobodě a spokojenosti.“

Kromě Lény se do projektu Po svý ose pustili ještě čtyři další talenti, umělci a sportovci, kteří se chopili zadání s kreativitou sobě vlastní a posunuli se s eXcelentem zase o kus dál. Jak se jim to povedlo můžeš čeknout po Vánocích, zatím se seznam s jednotlivýma aktérama.


Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>