Kom!ks ví, jak na warehouse party

Už v pátek (18.12.) se vysočanská Kolbenka promění v chrám techna. Na naše otázky o nadcházejícím Kom!ksu odpovídá organizátor DJ Schwa…

Délka článku: 3 min
Interview

Schwa je na pražské scéně výraznou postavou – založil label Beef Records a jeho DJ sety patří k tomu nejlepšímu z lokální scény. V pátek ho za pultem doplní z organizační party i Lumiere a Fatty M.

Jejich kolektivním úkolem bude připravit půdu pro dvě největší hvězdy večera: Derricka Maye, chodící symbol detroitskýho techna, a pařížského mága Francoise X. Stavili jsme se podívat na Kolbenku a vypadá opravdu impozantně. Tohle bude velký.

kolbenka02

Páteční Kom!ks bude už šestým dílem této série, která navazuje na tradici warehouse parties. Tímhle termínem se v osmdesátých a devadesátých letech označovaly undergroundový rave večírky v industriálních prostorech, skladech a halách, a to za jednoduchým cílem „odklidit se“ z dosahu policie. Nebýt warehouse parties, nevzniklo by techno a house v podobě, v jaké je známe dnes.

Dnes už se organizátoři podobných akcí do ilegality ukrývat nemusejí, přesto ale tenhle fenomén pořád táhne. DJ Schwa v našem rozhovoru prozrazuje, v čem spočívá jeho specifický kouzlo...

dsc_2256-original

Fenomén warehouse parties se v Praze poměrně silně rozmáhá, v roce 2015 zažil velkej vzestup. Čemu to připisuješ? Myslíš, že lidi nudí chodit pořád dokola do klubů a hledají něco novýho? Jsou akce v těchhle místech hodně odlišný?

DJ Schwa: Já myslím, že každá akce, ať se jedná o party, koncert nebo výstavu, je z části právě o tom místě, kde se koná. Proto je městská architektura tak důležitá, ovlivňuje všechno kolem nás. Záleží ti na tom, aby ses na daným místě cítil příjemně.

Warehouse parties jsou samozřejmě od klasickejch klubů odlišný. V klubu si můžeš vše postupně vychytávat, zvučit a zkoušet, u warehouse akce máš den nebo dva na přípravu a pak už se jede na ostro. Na druhou stranu máš ale možnost využít potenciál daného místa a přetvořit ho, propojit svoji vizi s konkrétní atmosférou. V tom jsou tyhle akce jedinečný. Lidi odjakživa rádi objevují nová místa, cestují – a my také. Když se akce podaří, stojí to vždycky za to.

dsc_2296-original

Kom!ks je v tuhle chvíli už zavedená akce. Jaký byly vaše začátky a jaký jsou plány do budoucna?

DJ Schwa: Nejdřív jsme vůbec nepočítali s tím, že Kom!ks bude pokračovat a že se to takhle rozroste. To nás docela překvapilo. Uvidíme, co bude dál, neplánujeme moc dopředu a soustředíme se spíš na to, aby se vydařila další akce. Vše podřizujeme jménům, která chceme přivézt, a místům, která můžeme využít. Není vůbec jednoduché nalákat lidi jako Derrick May. Na rok 2016 máme i díky podpoře Excelentu ambice ještě vyšší. Jednu novinku můžu prozradit už teď – v únoru bude Kom!ks v Brně ve skvělém historickém prostoru.

Proč vlastně název Kom!ks?

DJ Schwa: To vzniklo na první akci, kdy jsme pořádali mejdan a výstavu s komiksovou tematikou s Berenikou Saudkovou a Car2n. Tím to celý odstartovalo a my se rozhodli jméno ponechat. Jsme aktivní, pořádáme i různé výstavy, ať už videoart, street art, fotky, ale i klasickou malbu nebo sochy. Určitě si na příštím Kom!ksu nenechte ujít výstavu Lego inženýra Pavla Holečka s názvem Mountain Art a živou malbu od Jana Mika.

kolbenka05

A konkrétně k páteční akci - Derrick May je světová hvězda, Francois X má hodně fanoušků v Evropě. To jsou hodně slušný jména. Bude to pro tebe osobně dosavadní největší zážitek? Na jaký hraní vzpomínáš nejvíc? Nějaký zákulisní historky z předchozích Kom!ksů?

DJ Schwa: Co se týká organizace, tak to určitý milník je. Hlavně v tom, že taková velká jména máme dvě. Člověk nikdy přesně neví, jestli to klapne podle představ, jestli budou umělci s akcí spokojení. Dáváme si hodně záležet, aby měli stejné podmínky pro hraní jako v těch nejlepších světových klubech. Na zvuk a techniku klademe obrovský důraz.

Co se týče hraní, jsem zvyklý na všechno, hrál jsem po celým světě, ale Kom!ks je vždy speciální. Nikde jinde se totiž nestane, že by před váma tancovalo tolik kamarádů. Historek máme hromadu, ale ty jsou nepublikovatelné :)

18.12.2015
20:00
strojírna


Souvisejíci akce

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>