Jakub Pešek: Na Lunchmeatu si můžete i pochutnat

Lunchmeat Festival je mezinárodní audiovizuální festival, který se koná v Praze. Největší důraz klade na propojování obrazů a hudby.

Délka článku: 2 min
Interview

Lunchmeat Festival je mezinárodní audiovizuální festival, který se koná v Praze. Největší důraz klade na propojování obrazů a hudby. Pořádá ho studio Lunchmeat, které před šesti lety založil Jakub Pešek. Na začátku si prošel každou funkcí včetně lepení plakátů nebo zametání po akci. V současné době festival vozí do Česka nejprogresivnější hudebníky z celého světa.

Jakube, Lunchmeat Festival je vyhlášený přísným výběrem pozvaných interpretů, kteří jsou většinou známí jenom náročnějším posluchačům. Dáš nám tři nejlepší tipy, které bychom neměli minout?

Tři tipy jsou málo. Každý z našich hostů má v lineupu zásadní význam a dohromady tvoří celou mozaiku. Hlavní večer obsahuje "jen" osm setů a každý z nich je v něčem speciální. Nemáme v lineupu žádné "vycpávky", od prvního jména po poslední si za výběrem stoprocentně stojíme.

Co tedy doporučíš?
Doporučoval bych přijít už na začátek, kde vystoupí rakouská veteránka Electric Indigo s audiovizuální show Morpheme. Já jsem tenhle projekt viděl letos v Berlíně a okamžitě jsem ji musel pozvat. Je to moje želízko v ohni.

Ještě aspoň dva další projekty…
Jeden z tipů je hlavní set večera, anglický hudebník Andy Stott ve spolupráci s německým experimentálním filmařem a novomediálním umělcem Robertem Seidlem. Oba teď intenzivně pracují na úplně nové společné show, která bude v podstatě světovou premiérou. Pak se hodně těším na Nathana Fakea, kterému projekci připravuje Aeldryn z našeho vizuálního labelu. Projekt je založen na prostorové projekci, která obklopí hudebníka ze všech stran a světelných paprscích, které budou protínat celý sál. Ale o tom se nadá mluvit, to se musí vidět!

Kde se vůbec vzal název Lunchmeat?
Kdysi jsme zakládali studio. Nikdo z nás se nedostal na uměleckou školu a tak jsme si říkali lunchmeat. Něco tak hnusnýho, že ho nikdo nechce. Stejné to bylo s akcemi, které jsme dělali. Téměř nikdo neznal jména, která jsme vozili. No a teď pracujem na tom, aby si i na lunchmeatu někdo mohl pochutnat, i když se k němu ze začátku stavěl trochu nedůvěřivě.

Festival není zrovna masovka. Zaplatí vám vstupné náklady nebo se musíte spolehnout na nějakou podporu zvenku?
V Čechách to fakt masovka není. Hlavní večer ve Veletržním paláci má kapacitu cca 1000 lidí. Samozřejmě není možné zaplatit všechny náklady jen ze vstupného, to by lístek musel stát přes 1000 korun. Naštěstí máme podporu z některých státních institucí a ty část rozpočtu pokryjí. Hlavním partnerem je pivo eXcelent, díky němuž můžeme držet cenu vstupenky pořád slušných 390 korunách. Po světě naši hosté vyprodávají akce pro tisíce lidí. Tady nás to snad taky čeká a my to budem moct posunout ještě dál.

Co ještě v pátek uvidíme?
Jednou je to projekce na obrovský síťovinový mrak, jednou je to laser, někdy světelné objekty, interaktivní technologie, atd. Každý set propojující hudbu a projekce je originální a každý další by měl diváka překvapit. Je to komponovaný večer, kde každá část má svůj význam. Samozřejmě se dá přijít podívat, jen na jedno vystoupení, ale pozorný divák by měl chtít vidět všechny, je to pečlivý výběr unikátních projektů, které se už možná nikdy nebudou opakovat.

Lunchmeat vyvrcholí hlavním večerem festivalu v pátek 23. října 2015 ve Veletržním paláci v Praze. Podívejte se na program: http://www.lunchmeat.cz.

Souvisejíci akce

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>