Jak jsme jeli do Brna (a co jsme tam našli)

V půlce září se naše redakce hromadně sebrala a vydala se z tepla gentrifikovaných pražských kanclů na Moravu. Primárně kvůli rozhovorům. Ale taky jsme chtěli zjistit, zač je toho Brno.

Délka článku: 3 min
Blog

Jestli existuje něco lepšího, než číst na netu bizarní zprávy o tom, co se děje v Brně, pak je to Brno samotný. Člověk si toho všímá už ve vlaku, kdy při okupaci jídeláku přežvykuje kontinentální snídani (dva párky a kečup v pytlíku) a čeká na nějakou dramatickou změnu atmosféry. Která přichází někde kolem Svitav. Jako když Alenka vkročí za zrcadlo.

Vydali jsme se na tuto odyseu ve složení Pakočka (já), Štěpán (kameraman), Verča (šéf), Dominik (editor), Pavla (redaktorka) a Jirka (fotograf). Na programu byly tři věci: A) udělat rozhovor s Filipem Urbanem; B) udělat rozhovor s HRTLem; C) sepsat zážitky z cesty.

giphy.gif

Krajina kolem tratě má jeden naprosto jasnej vrchol – depresivní kaskády adamovských paneláků, majestátně se tyčící z lesů jako ošklivější bráchové toho sídliště z Dětí ze Stanice ZOO, a pasoucí se krávy vůkol. To už jsme skoro na místě. V Brně stačí vylézt z vlaku a hned na nástupišti člověka vítá první mullet. Jsem nadšená a chci víc. Všichni chceme.

excelent redakce brno

První kroky vedou do veganské hospody za sojovým gulášem a pečenou dýní. Kombinace tohoto alternativního oběda s pivem dává vzniknout geniálnímu nápadu na novej start-up: jmenuje se Velbloudi na ulici (něco jako Piána na ulici, ale exotičtější) a spočívá v tom, že na strategické pozice ve městě rozmístíme velbloudy, kteří potom budou rozvážet štamgasty domů systémem sdílené taxislužby. To nám přijde na Brno dobrý.

Bohužel ale zjišťujeme, že objednat saúdské velbloudy ze serveru Alibaba.com není tak jednoduchý; minimální zásilka je cca 500 kusů, takže bychom potřebovali investora. Nakonec na tento plodný brainstorming rezignujeme s tím, že musíme jít dělat ty rozhovory. Verča se před hospodou mohutně nadechne a povídá: Cítíte to, takovou tu ostrost ve vzduchu, takový to pálivý? Co to je?

To je Brno, odpovídá Jirka, obyvatel podnikatelsky barokní rodinné vilky za Prahou. Nehádáme se.

excelent redakce brno

Po čtvrthodinové cestě šalinou do Řečkovic vystupujeme u dílny youngprimitive, kde nás vítá Filip s kafem. Vysvětluje nám, jak se jeho značka vyvíjela od legračních triček po současný kolekce, se kterýma se dostal až na Designblok a který cílí třeba i na maminky, odolávající náboženskému vábení Mimibazaru.

Venku je vedro. Slunce pálí tak, že se mi do stehen vypalují otisky nadkolenek, který bych už možná neměla nosit, protože jsem si je pořídila v kocovině, když mi bylo jednadvacet a chtěla jsem vypadat jako japonská volejbalistka .

giphy.gif

Snažím se Dominika přesvědčit, ať nás vezme na Zelňák nebo kamkoliv, kde seženeme trička s nápisem I <3 BRNO, ale není čas. Zato zjišťuju, že Dominik má doma výtisk Harryho Pottera z každé země, kterou navštívil. Říkám, ať si koupí jednoho i v hantecu, ale to už zastavujeme před HRTLovým královstvím. Bydlí v baráku mezi čajovnou a pohřebním ústavem. Nevím, co je to za symbolismus, ale něco určitě.

HRTL nás vzal na pivo do Lužánek, kde jsme se od trendů v elektronické hudbě postupně dostali k Ivanu Mládkovi, respektive k jeho nabádání, že máš chodit za děvčaty z Brna. Jsou tady hezký holky a psi. My si všímáme hlavně těch psů.

giphy.gif

Poslední zastávkou je Myší díra, legendární podchod pod nádražím, jehož existenci pražský buržuj Jirka komentuje slovy "Nemají metro, tak si aspoň vykopali tunel." Taky tam měli grilovaný kuře a týpka, co hrál na zobcovou flétnu, ale držel ji jako příčnou. Dominik navrhuje počkat na vlak v podzemní restauraci Lamplota, která vábí zbloudilce do svých útrob fešáckým neonovým nápisem. Stylovější zakončení dne už vymyslet nešlo.

Nakonec mi ani nevadí, že jsem si nestihla koupit to tričko I <3 BRNO. Aspoň mám důvod se ještě vrátit. Koneckonců musíme ještě dořešit ty velbloudy.

excelent redakce brno

Text: Jana Pakočka
Foto: Jiří Faix, Štěpán Svoboda 

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>