Čtyři boží sporty, který nám na LOH fakt chyběly

Některý sporty jsou známý po celým světě, panuje v nich obrovská konkurence a dostat se na vrchol vyžaduje unikátní kombinaci talentu, píle a štěstí. Tahle čtyřka mezi ně nepatří.

Délka článku: 3 min
Blog

Občas si člověk říká, že by LOH byly daleko zábavnější, kdyby se do nich zapojilo víc regionálních disciplín. Ne že by v jejich historii neexistovaly úlety; naopak. Jenže v současnosti to vypadá, že kreativnímu myšlení ve sportu odzvonilo. Navrhujeme proto do budoucích programů zařadit tyhle čtyři lokální speciality, jejichž autory sice neznáme, ale stali se pro nás hrdiny sportovních klání. Už navždycky.  

LOH po svý ose

Co to je: Ferret-legging
Kde se to vzalo: Yorkshire, Anglie

Několik set let zpátky vládla v Anglii příšerná nuda. Člověk ráno vstal, šel pracovat, potom spát, potom zase pracovat, a tak dále, a potom umřel. Zábavy si moc neužil. Aspoň do té doby, než nějakou dobrou duši v hrabství Yorkshire napadla spásná myšlenka: strčit si fretku do kalhot.

A tak se zrodil nejjednodušší sport na světě. Soutěžící si stoupnou před rozhodčí, kalhoty zavázaný v pase a u kotníků, a prostě tam stojí, zatímco jim po nohách (a, uhm, mezi nohama) běhají agresivní přerostlý lasičky. Spodní prádlo je zakázaný, aby fretka mohla přebíhat z jedné nohavice do druhé. Reg Mellor, bývalý světový šampion ve ferret-leggingu, se proslavil tím, že nosil bílé kalhoty, aby zastrašil soupeře skvrnami od krve z fretčích kousnutí. Ani jedno slovo z předchozí věty není vtip.

LOH po svý ose

Co to je: Eton Wall Game
Kde se to vzalo: Eton College, Anglie

Američani hodně nadávají na evropskej fotbal, že tam padá málo gólů; to ale není nic proti Eton Wall Game. Tahle halucinogenní verze rugby se hraje na britské univerzitě Eton každej rok, a poslední gól padl v roce 1909.

Ok, tady to asi bude chtít nějakej kontext. Takže: hřiště je široký pět metrů (čili jako tvůj obývák) a dlouhý 110 (čili delší než fotbalový), a na delším konci se opírá o zeď. Tradičním datem konání zápasů je svátek sv. Ondřeje, což je 30. listopadu. Hrají proti sobě dva týmy, jejichž cílem je dostat míč na opačnej konec hřiště. Volně přeloženo to znamená, že hromada vysokoškoláků naskáče na hromadu uprostřed špagetoidního chodníku, všichni se opírají o zeď a venku je strašně hnusně. V takovým prostředí se góly dávají těžko; když se to povedlo naposledy, vládl Anglii Edvard VII. a současné královně bylo mínus patnáct let.

LOH po svý ose

Co to je: Chess boxing
Kde se to vzalo: Nizozemsko

Nizozemský performer Iepe Rubingh měl na začátku tisíciletí geniální nápad. Umíš si představit dva šachisty, jak si dávají nakládačku? Nebo dva boxery, jak si tlustými prsty mnou krvavé čelo a zadumaně přemýšlí, jestli táhnout koněm na B4? Jak vlastně vypadá člověk, kterej by zvládal obojí?

Rubinghova idea spojit šachy a box do jednoho sportu trefila díru na trhu, o který nikdo ani netušil, že existuje. Dva závodníci si nejdřív dají partičku, potom navlíknou rukavice a chvilku si upravujou úsměvy. Vítěze určí buď šach mat, nebo knockout. Vypadá to krásně. Tleskáme a těšíme se, až nizozemského vizionáře opět políbí múza a obdaruje nás třeba veslováním na lyžích nebo skokem o tyči do bazénu.

LOH po svý ose

Co to je: Self-Transcendence 3100 Mile Race
Kde se to vzalo: Queens, New York, USA

Pražské hipsterstvo se dělí na dvě části: ty, kteří ročně urazí 1548 městských maratonů a otravujou s tím na Facebooku, a ty, kteří městské maratony nenávidí spalující silou tisíců sluncí. Podobně je tomu všude po světě. V New Yorku ale v roce 1997 vymysleli způsob, jak uklidit maratonce zbytku města z očí. Vytvořili závod na 3100 mil, kde se prakticky běhá na místě.

V Queensu existuje jeden blok o délce 883 metrů. Normálka. Co už není normálka, je postavit na jeho roh pár chlápků s přebytkem volnýho času a nechat je běhat kolem dokola. Jednoduchá matematika říká, že závodníci mají 52 dní na to, aby uběhli celkovou vzdálenost 4989 kilometrů, což znamená udělat 5649 koleček (zhruba 100 kilometrů za den). Nejúspěšnějším závodníkem všech dob je finský běžec Asprihanal Aalto, protože ve Finsku je zima a nuda a tolik gotickýho metalu, že běhat dva měsíce kolem baráku jak postřelená veverka zní jako fajn dovolená.

Asprihanal Aalto tak dostává naši čestnou cenu pro sportovce, kterej jde nejvíc...

Mike Spirit

Text: Dominik Zezula
Ilustrace
Artiom Pituşcan

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>