Akráč je brána do žižkovskýho světa

Legendární Palác Akropolis na Kubelíkově ulici zná asi každej. Naše redaktorka Jana Pakočka se do tohohle mikrosvěta vrací s neskrývanou nostalgií.

Délka článku: 2 min
Blog

Akráč bylo pro nás, dnešní skoro-třicátníky, vždycky místo opředený aurou kouzelných devadesátek. Ty starší cool kluci, ke kterejm jsme vzhlížely, měli historek z Akráče vždycky plný kapsy. Akráč byl pojem. A je tomu tak dodnes.

01

Nepřehlédnutelná vlajková loď žižkovsko-vinohradskýho pohraničí. Z jedný strany stará dělnická čtvrt na kopci, z druhý rezidenční hájemství prvorepublikových vilek. Neonový poutače Paláce Akropolis sváděj noční souboj s barama a večerkama žižkovskýho podsvětí, jako by lákaly turisty do "hlavního města Prahy". Ach, moje milý neony, kdybyste věděly, že tady večery nejen začínaj, ale často taky končej... Pardon. Tohle bude hodně nostalgickej report.

02

Vzpomínky na Akráč jsou zdánlivě nekonečný. Poprvý jsem tady viděla hrát prominentní pražský DJe, opila se a hledala správnej směr noční tramvaje (není to jednoduchý, musíte seběhnout kopec dolů na Husineckou). Strávila jsem tady druhou půlku puberty – celej ten přechod od afektované teenky, co pije jablíčko, v alternativní indie holku. Nahoře v restauraci vládne stylový retro, dole v klubu ztělesněný deja-vu. Odkaz doby, kdy elektronická hudba teprve vznikala, svět se připravoval na Y2K a místo na facebooku se lidi bavili u piva.

03

Večer se sluší začít v restauraci. Která je mimochodem dost obří, takže velkej obdiv pro obsluhu, která běhá z jedný strany na druhou, jako když bičem mrská. Člověk tady má pocit, že je fakt vítanej – žádná kapitalistická šmelina z ranejch devadesátek ani znuděná lenost z dob ještě dávnějších. Příjemnej je i jídelní lístek, kterej pokrývá celý spektrum od utopenců a smažáku přes těstoviny a saláty až po burgery. A k tomu i nějaký sladký. A samozřejmě pivo.

V záchvatu gastro kreativity jsme si objednali smažený brambůrky a okamžitě se do nich pustili. Po zlikvidování půlky mísy nám obsluha přinesla nový, že ty první strávily ve friťáku o trošku víc času, než by bylo ideální. Bylo to krásný gesto. Litovala jsem akorát toho, že nemám ještě další dva žaludky.

04

Ať už jste přisli na koncert, na pár drinků a večeři, na rande, na sraz se střední nebo s klukama a holkama z práce, jedna věc je jistá: odsud se jen tak nedostanete. Tohle je místo, kam člověk jde na jídlo a "jedno rychlý s kolegyní" a najednou si uvědomí, že jsou čtyři ráno a on paří dole v klubu na dramce. Vítejte v srdci žižkovský zábavy. A kdybyste mě tu někdy kolem třetí ráno potkali trsat do rytmu 20 let starýho jungle, dáme si jedno spolu.

giphy.gif

Palác Akropolis patří k nefalšovaným žižkovským symbolům a je pražskou vlajkovou lodí eXcelentu. Zajdi si na pivo přímo z tankovny a poznej, jak má správně chutnat. V Akráči totiž svoje řemeslo ovládají dokonale. Na zdraví!

Nejčtenější

Sledování excelentních akcí

„Cože, ono už to bylo?“ Díky možnosti sledovat akce se o všech nově oznámených koncertech, výstavách a festivalech dozvíš včas.

>